fb pixel Michael Jordan: Basketbalová legenda, která vydělává miliardy ročně i po 18 letech v důchodu
Vyhledávání

Neúnavný Michael Jordan: Basketbalová legenda, která vydělává miliardy ročně i po 20 letech v důchodu

Zdroj: By Gapvenezia - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16401167

Pokud jste v roce 2020 měli možnost vidět na Netflixu dokumentární sérii The Last Dance, která pojednávala o zlaté éře basketbalového klubu Chicago Bulls, musela vás překvapit cílevědomost a zapálenost Michaela Jordana. Ten je po právu považován za jednoho z nejlepších basketbalistů v historii tohoto sportu. Dnes je mu 60 let, a přesto patří mezi nejvýdělečnější sportovní veterány; a to hlavně díky teniskám Air Jordan.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 16.2.2023, 02:34

Nejlepší basketbalista v historii sportu

Když se řekne jméno Michael Jordan, automaticky by se vám měla vybavit basketbalová žijící legenda, jež díky nekonečné dřině a píli dokázala vybudovat neuvěřitelnou kariéru a zvítězit v podstatě ve všem, co šlo. Před uvedením dokumentární série The Last Dance na Netflixu pravděpodobně ti později narození ani netušili, jak úspěšný a populární Michael Jordan byl. Dnes je známý spíše jako postarší majitel basketbalového klubu Charlotte Hornets a hlavně jako muž, jenž stojí za botami Air Jordan, které se prodávají po celém světě. Jenže v 90. letech patřil Jordan k basketbalovým polobohům a jeho sláva by se dala přirovnat i k samotnému Michaelovi Jacksonovi.

Příběh Michaela Jordana však začal v roce 1963 v Brooklynu, kde se narodil. Brzy po narození se s rodinou přestěhoval do Wilmingtonu v Severní Karolíně. Zde navštěvoval střední školu, jež mu otevřela i brány ke sportu. Kromě basketbalu hrál i baseball a americký fotbal. V roce 1981 se mu dokonce podařilo získat sportovní stipendium na univerzitě v Chapel Hill. Na té patřil k nejlepším basketbalovým talentům, takže není divu, že byl vyhlášen nejlepším univerzitním nováčkem východní konference USA. V průměru střílel 20 bodů za zápas, tudíž bylo jen otázkou času, kdy si ho všimnou hledači talentů. A tak se i stalo v roce 1984, když byl draftován týmem Chicago Bulls ze třetí pozice.

Stačila jedna sezóna v NBA a z Jordana se stala hvězda a miláček fanoušků. Není tedy divu, že na konci sezóny získal cenu nováček roku. Dokonce se dostal i do all-star týmu, jenže starší a zkušenější hráči jím pohrdali a odmítali mu při hře nahrávat. Teprve čas ukázal, jak to je. V tomto roce se také kvalifikoval do národního týmu a v roce 1984 získal zlatou medaili na letních olympijských hrách v Los Angeles. Pak následovaly individuální hráčské úspěchy, překonávání rekordů a získávání cen. V letech 1991, 1992 a 1993 dokázal v klubu Chicago Bulls získat vítězství v playoff NBA a stal se v těchto letech nejužitečnějším hráčem ligy. O jeho kvalitách a důležitosti pro tým tím pádem nemohl mít nikdo pochyby. V roce 1992 se mu znovu podařilo dostat se do olympijského týmu a z OH v Barceloně si opět přivezl zlatou medaili.

Jordana netvořily jen úspěchy a pozitiva. Jednalo se o muže, jenž na sebe dokázal upoutat pozornost. Fanouškům se například nelíbila jeho velká vášeň v gamblerství. Z dokumentárního snímku The Last Dance bylo zřejmé, že Jordan byl velký hráč i mimo hřiště, což dokazoval častým sázením a hraním karet. Rok 1993 byl pro Michaela zlomovým, jelikož mu zavraždili otce. Jordan byl ve stresové situaci a nezvládal hrát basketbal. Jeho táta si vždycky přál, aby Michael hrál baseball, a proto se rozhodl opustit NBA a začal se profesionálně věnovat baseballu. V roce 1994 podepsal smlouvu s týmem Chicago White Sox. Tento sport mu nešel podle jeho představ a tak, světe, div se, se Jordan rozhodl pro poměrně rychlý a logický návrat. V březnu 1995 se vrátil do NBA a opět střílel koše. Chicago Bulls mezitím ztratilo formu a v playoff se mu příliš nedařilo. Proto se Jordan rozhodl, že se vrátí zpátky do původního režimu a začal tvrdě trénovat. Následující sezóna znamenala opětovnou výhru Bulls v NBA a Jordanovi se podařilo překonat dlouholetý rekord Magica Johnsona.

Jenže nic netrvá věčně, a u profesionálního sportu to trvá dvojnásobně. V roce 1999 mu vypršel kontrakt a Jordan se rozhodl opět ukončit kariéru. To netrvalo dlouho, protože v dalším roce se stal spolumajitelem klubu Washington Wizards, za který se rozhodl i hrát. Tímto způsobem to vydržel do roku 2003. Vzhledem k tomu, že se jednalo o jeho 14. sezónu v NBA a do toho měl navíc jako „bonus“ zničené koleno, rozhodl se definitivně profesionální kariéru opustit.

U basketbalu však zůstal, jenže z pozice majitele týmu Charlotte Hornets, a především jako podnikatel. Ve spolupráci s Nike totiž figuruje v podznačce Air Jordan jako hlavní tvář, což z něj vzhledem k vysokému zájmu o obuv dělá opravdu bohatého muže. Podle časopisu Forbes totiž patří k nejlépe vydělávajícím sportovcům na světě i přesto, že 20 let nehrál basketbal.

Podobné články

Doporučujeme

Další články