fb pixel Symbol boje proti HIV: Díky čemu přežívá basketbalista Magic Johnson s pozitivním virem v krvi? – G.cz
Vyhledávání

Symbol boje proti HIV: Díky čemu přežívá basketbalista Magic Johnson s pozitivním virem v krvi?

+ DALŠÍCH -1 FOTEK

Zatímco miliony lidí po celém světě nemoc AIDS zabíjí, legendárnímu americkému basketbalistovi Magic Johnsonovi se zubatá už 28 let vyhýbá. Sportovec se tak stal jakousi ikonou v boji proti šíření viru HIV. Před několika lety se dokonce objevil v seriálu Městečko South Park. A to je rozhodně znamení, že jste legenda!

Martin Miko
Martin Miko 7.11.2019, 09:27

Zázračný Magic Johnson

Je snad basketbalista Magic Johnson imunní vůči AIDS, nebo nevyléčitelnou nemoc zkrátka jen dokázal přeplatit? Tyto otázky si dodnes pokládají statisíce lidí po celém světě, kteří se zrádným virem nakazili a neměli tolik štěstí jako americký sportovec. Když v roce 1991 Magic Johnson veřejnosti oznámil, že je HIV pozitivní, nejen svět sportu byl touto informace šokován. Zároveň však zdůraznil, že nemoc AIDS u něj nepropukla. V té době Johnson pravděpodobně předpokládal, že mu zbývá několik let života, ale opak se stal pravdou.

Už jsou to skoro tři dekády od doby, kdy se nakazil a Magic stále normálně žije. Není za tím ale žádná magie; Johnson pravidelné užívá stejné léky jako jiní nakažení, funguje prý i opatrnost, dobrá životospráva a především štěstí.

V návaznosti na zprávu o své pozitivitě Johnson tehdy v 90. letech světu sdělil, že zároveň končí s kariérou. Ke sportu se ale se ještě dvakrát vrátil. V roce 1992 reprezentoval USA na olympijských hrách v Barceloně, kde získal zlatou medaili. Následně se znovu objevil i v NBA, ale jeho protihráči se báli proti němu hrát, protože měli strach, že je nakazí.

Během let života s HIV toho Magic Johnson stihl opravdu hodně. Stal se úspěšným podnikatelem, v jistou dobu spoluvlastnil basketbalový klub Los Angeles Lakers a založil vlastní nadaci v boji proti AIDS.

Pokud si ještě pořád říkáte, kdo sakra je Magic Johnson, jedná se o jednoho z nejlepších basketbalistů v historii. Za Lakers odehrál celkem 13 sezón, ve kterých se mu podařilo nastřílet neuvěřitelných 17 707 bodů. Za svou kariéru byl třikrát zvolen nejužitečnějším hráčem NBA. Zároveň se stal členem Basketball Hall of Fame, která sdružuje nejlepší basketbalové hráče v historii tohoto sportu.

A zde navrhujeme zrušit pořad Sama doma, protože podporuje v lenosti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články