fb pixel Neublížil nikomu a otevíral dálnice s Claudií Schiffer: Vládnutí Vladimíra Mečiara provázela řada bizarních momentů – G.cz
Vyhledávání

Neublížil nikomu a otevíral dálnice s Claudií Schiffer: Vládnutí Vladimíra Mečiara provázela řada bizarních momentů

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Část Slováků ho dodnes vidí jako otce národa. Pro jiné je symbolem temných 90. let slovenské historie. Vladimír Mečiar patří k nejdůležitějším a zároveň nejkontroverznějším osobnostem moderního Slovenska a dnes je to přesně 30 let, co jeho strana HZDS drtivě vyhrála volby a Mečiar se na další čtyři roky stal premiérem země. U této příležitosti jsme pro vás sesbírali ty nejbizarnější momenty, které se s tímto slovenským politikem pojí.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 30.9.2022, 04:22

1. Neublížil som

A začneme rovnou tou nejslavnější Mečiarovou chvilkou, která dodnes patří do zlatého fondu politického bizáru. Když v roce 1998 demokratická opozice konečně odstavila předsedu HZDS od moci, rozhodl se Mečiar v legendární televizní relaci STV s názvem „Ako ďalej, pán premiér“ rozloučit se svými občany vskutku originálně a vyzval přítomné diváky, aby si s ním zazpívali. Jeho „Neublížil som“ je vedle Balady o polných vtákov a Vody, čo ma drží nad vodou zřejmě nejslavnějším slovenským hitem všech dob.

2. Vivat Slovakia

Kromě hitovky „Neublížil som“ se Mečiar objevil ještě ve volebním klipu s názvem Vivat Slovakia, který je esencí všeho, co bylo na porevolučních 90. letech špatně. Patetické výjevy ze slovenské krajiny střídají záběry na Mečiara a zbytek jeho strany. Zpívají neskutečně toporný text o krásách Slovenska, přičemž do toho všeho hraje syntezátorový podklad z kláves Casio. No lahůdka, ale i díky tomuto videu vyhrál Mečiar před 30 lety volby.

3. Celebrity otevírající dálnice za miliony slovenských korun

Konec Mečiarova vládnutí se nesl ve znamení rostoucí mezinárodní izolace země – EU i NATO začaly dávat otevřeně najevo, že s přijetím Slovenska se ani do jedné organizace již nepočítá, což způsobovalo, že si část populace začala myslet, že se okolní svět přestává o Slovensko zajímat. Mečiar se pokusil svůj mezinárodní obraz doma vylepšit tím, že začal na otvírání nových dálnic zvát zahraniční celebrity – mimo jiné se tak sešel s modelkou Claudií Schiffer, herci Gérardem Depardieuem a Jeanem Paulem Belmondem, herečkami Claudií Cardinale a Ornellou Muti. I když tehdy celebrity tvrdily, že na Slovensko přijely na pozvání sympatického premiéra, později vyšlo najevo, že oba francouzští herci dostali tehdy za vystoupení s Mečiarem po 10 milionech slovenských korun. Cardinale obdržela 6 milionů, Muti po 5 milionech a nejlevnější byla Schiffer, kterou si Mečiar koupil za 3,6 milionů.

4. Takú ti j*bnem!

Když Mečiar odcházel z politiky, skromně poznamenal, že na rozdíl od ostatních si nenakradl a jediné, co vlastní, je malý byt a „korsička“, jak nazýval svůj vůz Opel Corsa. O něco později ale vyšlo najevo, že ve skutečnosti je ještě vlastníkem luxusní vily Elektra, což podnítilo zájem novinářů, kteří se pídili, kde na stavbu takto velkého sídla pan premiér vzal. Když se ho pak moderátor TV JOJ Ľuboslav Choluja pokoušel ohledně Elektry vyzpovídat, chytl ho Mečiar za ruku a nevybíravě mu řekl, že „Ešte raz sa ma na to opýtaš, takú ti j*bnem, že sa nespamätáš.“

5. Gágaji, táraji a prďusi

Mečiarova amnestie patří k nejkontroverznějším krokům jeho vládnutí. V roce 2017 ji po několikaleté diskuzi slovenský parlament konečně zrušil, což následně potvrdil i Ústavní soud. Tomu předcházela řada neúspěšných pokusů, jako byl například ten z roku 2006, který Mečiar tehdy ještě jako poslanec komentoval slovy: Rozhodnutie je, že skutok sa nestal. To znamená žiadne ovplyvňovanie, objednávanie vraždy nebolo. Rozhodol ten, kto je oprávnený rozhodnúť. Ostatní ste gágaji, táraji a pre mňa prďúsi.Nutno dodat, že tato tři označení jeho odpůrců od té doby vstoupila na Slovensku do běžné řeči.

A tady si přečtěte, jak v roce 1991 napadl dav slovenských nacionalistů v Bratislavě Václava Havla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články