1) Pizza nepochází z Itálie
Pizza, stejně jako mnoho dalších jídel, nepochází ze země, pro kterou je dnes typická. Podobnou historii mají hranolky nebo hamburger. Italové však pizzu během staletí vypilovali a dokážou ji dělat dle některých názorů nejlépe na světě. Legenda o placatém chlebu s bylinkami, datlemi, olivovým olejem a kořením se traduje ve starém Egyptě i Řecku.
2) Pizza Margherita je pojmenována po italské královně
Když v roce 1889 italský král Umberto I. spolu se svou ženou Margheritou di Savoia navštívili město Neapol z důvodu dovolené, nejlepší „pizzař“ ve městě byl povolán, aby královskému páru připravil pizzu. Připravil menu, které se skládalo ze tří druhů pizzy. Po vydařené hostině zaslala královna kuchaři pochvalný dopis. Kuchař byl tak nadšen, že po ní pojmenoval jednu ze svých pizz. Tak vznikla pizza Margherita.
3) Pizza má svou sportovní disciplínu
Kdo si spojuje pizzu pouze s gastronomií, tak se plete. Sportovní disciplína nazvaná pizza freestyle neboli pizza akrobacie spočívá v házení těstem na pizzu, které je spojené někdy až s akrobatickými dovednostmi. Ve světě se pořádají desítky soutěží, které hodnotí dovednostní umění s létajícím těstem na pizzu. K tréninku slouží takzvaný spinningdough, což je gumová pizza s vlastnostmi opravdové pizzy.
4) Nejdražší donáška pizzy na světě měla cíl ve vesmíru
Jednalo se o nejdražší donášku pizzy všech dob a uskutečnil ji globální řetězec Pizza Hut, který za asistence ruské rakety poslal pizzu se speciální recepturou na Mezinárodní vesmírnou stanici. Co se týče pizzy, byla salámová, avšak musela být speciálně upravena, aby přežila ve vesmíru a zároveň si zachovala chuť pizzy. Jednalo se o marketingový tah Pizza Hut, jelikož na trupu rakety bylo umístěno logo firmy.
5) Za nejdražší pizzu na světě zaplatíte téměř 280 tisíc korun
V italském městě Salerno podávají nejdražší pizzu na světě. Vysoká cena je zdůvodněna dlouhou přípravou – 72 hodin, a hlavně extrémně drahými surovinami. Na pizze najdete buvolí mozzarellu, tři druhy kaviáru, humra z Norska a olivy. Pizza je osolena ručně vyráběnou růžovou solí z australské řeky Murray. Náklady zahrnují i práci tří kuchařů, kteří vám ji připraví u vás doma.
6) V Japonsku si na pizzu dávají majonézu
Globální řetězce specializované na pizzu působí na japonském trhu od 70. let 20. století. Tradiční kombinace však Japonci nepřivítali s nadšením, jelikož jejich dosavadní receptury a představy o pizze byly naprosto rozdílné. Řetězce se tak musely přizpůsobit japonskému trhu. Tak vznikla pizza s majonézou, bramborami, mořskými řasami nebo avokádem. Jednou z nejoblíbenějších pizz v Japonsku je sýrová pizza s medem.
A zde je nejoblíbenější imigrant v Evropě: Doner Kebab.