Lze říci, že penicilin byl objeven naprostou náhodou. V roce 1928 si Alexander Fleming všiml plísně v Petriho misce s bakteriemi, která zabíjela okolní bakterie. Tento objev ho podnítil k dalšímu výzkumu. Až v roce 1939 jeho práci převzali dva britští vědci, Howard Walter Florey a Ernst Boris Chain, kteří na základě Flemingových pozorování dokázali penicilin izolovat. Za tento významný přínos byli všichni tři vědci v roce 1945 oceněni Nobelovou cenou za fyziologii a medicínu.
Život Alexandera Fleminga byl plný nečekaných událostí. Pracoval na škole Panny Marie v Londýně, kam se údajně rozhodl jít jen kvůli svému zájmu o místní plavecký tým. Nicméně zde strávil celý svůj život. Ačkoli nejprve vystudoval chirurgii, jeho zájem se později přesunul k bakteriálním infekcím a vývoji vakcín. Rád zkoumal neobvyklé jevy, a proto nechával bakterie ve své laboratoři po dlouhou dobu, aby zjistil, zda se s nimi něco nestane. A to se nakonec stalo – zcela nečekaně objevil penicilin. Plíseň zvaná Penicillium notatum se do jeho Petriho misky pravděpodobně dostala otevřeným oknem laboratoře.
V Československu byl první penicilin vyroben v roce 1944, tedy rok před koncem druhé světové války. Nesl označení BF Mykoin 510. Výroba se uskutečnila v chemicko-farmaceutické továrně v Dolních Měcholupech pod vedením Jiřího Fragnera. Tato továrna je stále v provozu, i když pod jiným názvem.
Penicilin, patřící mezi beta-laktamová antibiotika, je účinný proti mnoha druhům bakterií. Obecně řečeno, tento lék narušuje tvorbu buněčných stěn bakterií, což v některých případech vede až k jejich smrti. Lékaři ho často používají k léčbě infekcí způsobených grampozitivními bakteriemi, jako jsou streptokoky, stafylokoky, listerie, bacily a další. Penicilin však také působí proti některým gramnegativním bakteriím, například proti borreliím a leptospirám.
O účinnosti penicilinu není třeba pochybovat, což dokládá i velký počet vyléčených pacientů. Podle odhadů vědců penicilin od svého objevu zachránil přes 82 milionů životů.
Zdroje informací:
https://www.sciencemuseum.org.uk/objects-and-stories/how-was-penicillin-developed
https://en.wikipedia.org/wiki/Penicillin