fb pixel "Nechci změnu, nechci změnu!" Zlaté glóby ovládly 1917 a Tenkrát v Hollywoodu. Netflix ze 34 nominací proměnil jen dvě – G.cz
Vyhledávání

"Nechci změnu, nechci změnu!" Zlaté glóby ovládly 1917 a Tenkrát v Hollywoodu. Netflix ze 34 nominací proměnil jen dvě

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Velká streamingová revoluce se nekoná. 77. ročník filmových cen Zlaté glóby jasně vzkázal Netflixu a jeho "kumpánům", že Hollywood stále ovládají velká klasická studia. Ze 34 nominací zmiňovaný gigant mezi online televizemi proměnil pouhé dvě, pro herečku ve vedlejší roli a herečku v televizní sérii. Sošku za nejlepší drama si odnesl válečný epos Sama Mendese 1917, nejlepší komedií se stalo Tarantinovo Tenkrát v Hollywoodu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 6.1.2020, 06:53

A vítězem se stává...

Nejzářivější mezi velkými filmovými cenami je bezpochyby Oscar, ten naleštěný plešoun. Již tradičně jeho udělování ale předchází neméně prestižní Zlaté glóby. Letošní, už 77. ročník se obešel bez větších skandálů (až na to, že proslov moderátora Rickyho Gervaise museli dvakrát vypípnout), o to zajímavější je ale nyní seznam vítězů.

Rok 2019 byl rokem Netflixu a dalších streamovacích služeb, o tom není pochyb. Ty, co byly nové, si začaly upevňovat pozici mezi seriálovými tvůrci a gigant sám naopak divákům naservíroval několik skvělých celovečerních filmů, z nichž některé, například Scorseseho Irčan, jsou pro kinematografii bezpochyby přelomové. Očekávat, že právě Netflix ze 34 nominací, které ukořistil v rámci Zlatých glóbů, promění velkou část, bylo nasnadě, nakonec to ale dopadlo úplně jinak - internetová televize si "domů" odnesla jen dvě sošky; tu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli v dramatu, Lauru Dern v Manželské historii, a pro nejlepší herečku v dramatické televizní sérii, Olivii Coleman coby Alžbětu II. v Koruně. "Obyčejná" televize HBO z 15 nominací proměnila 4, včetně cen pro opěvovaný Černobyl.

Hlavní kategorie zcela ovládla klasická studia a klasičtí filmaři. Nejlepším dramatem se stal válečný epos Sama Mendese 1917. Celou situaci kolem souboje streamingových služeb a standardní kinoprodukce Mendes v děkovném projevu pichlavě komentoval slovy: "Doufám, že to cenění znamená, že na můj film půjdou všichni do kina. Protože s tím úmyslem jsem ho natáčel." Jasně, chápeme to, hrůzy první světové války je třeba sledovat na obrovské ploše, protože jen tak má člověk pocit, jako by sám byl na frontě, a to je přece sen! Mendes dostal ocenění také za nejlepší režii.

Ale žerty stranou, i když ne tak úplně. Nejlepším filmem v kategorii muzikál nebo komedie se po zásluze stalo Tarantinovo Tenkrát v Hollywoodu. Kultovní režisér dostal také cenu za scénář a díky bohu, že si sošku odnesl také Brad Pitt, který ve filmu skvěle ztvárnil vedlejší roli Cliffa Bootha. Nejlepším hercem v hlavní roli v kategorii drama se stal Joaquin Phoenix díky Jokerovi, v kategorii muzikál/komedie Taron Egerton, který se převtělil v Eltona Johna. Životopisné filmy evidentně stále táhnou, protože nejlepší herečkou v hlavní roli v kategorii drama se stala Renée Zellweger, která si ve eponymním filmu zahrála Judy Garland.

Pokud už se ztrácíte ve všech těch kategoriích, nezoufejte. My si to každý rok také říkáme, proč to nesmíchají dohromady, aby byl klid. Vypíchli jsme to nejzásadnější a níže přikládáme kompletní seznam šťastných výherců. Už jen snad, že Glóbus za nejlepší cizojazyčný film si dle očekávání odnesl vynikající korejský Parazit a na večírku po ceremoniálu si snad úplně všichni chtěli s jeho režisérem Džun-ho Ponem aspoň chvíli povídat.

FILM

Nejlepší film - drama: 1917 (Sam Mendes)
Nejlepší film - komedie nebo muzikál: Tenkrát v Hollywoodu (Quentin Tarantino)
Nejlepší režie: Sam Mendes
Nejlepší scénář: Quentin Tarantino
Nejlepší původní píseň: Elton John, Bernie Taupin - (I'm Gonna) Love Me Again (Rocketman)
Nejlepší původní soundtrack: Hildur Guðnadóttir – Joker
Nejlepší herec v hlavní roli - drama: Joaquin Phoenix (Joker)
Nejlepší herečka v hlavní roli - drama: Renée Zellweger (Judy)
Nejlepší herec v hlavní roli - komedie nebo muzikál: Taron Egertoon (Rocketman)
Nejlepší herečka v hlavní roli - komedie nebo muzikál: Awkwafina (The Farewell)
Nejlepší herec ve vedlejší roli: Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Laura Dern (Manželská historie)
Nejlepší cizojazyčný film: Parazit (Jižní Korea)
Nejlepší animovaný film: Hledá se Yetti (USA)

TELEVIZE

Nejlepší televizní série - drama: Boj o moc (HBO)
Nejlepší televizní série - komedie nebo muzikál: Potvora (Amazon)
Nejlepší mini​série nebo televizní film: Černobyl (HBO)​​​​​​
Nejlepší herec v televizní sérii - drama: Brian Cox (Boj o moc)
Nejlepší herečka v televizní sérii - drama: Olivia Coleman (Koruna)
Nejlepší herec v televizní sérii - komedie nebo muzikál: Ramy Youssef (Ramy)
Nejlepší herečka v televizní sérii - komedie nebo muzikál: Phoebe Waller-Bridge (Potvora)
Nejlepší herec v hlavní roli v minisérii nebo televizním filmu: Russell Crowe (Nejsilnější hlas)
Nejlepší herečka v hlavní roli v minisérii nebo televizním filmu: Michelle Williams (Fosse/Verdon)
Nejlepší herec ve vedlejší roli v minisérii nebo televizním filmu: Stellan Skarsgård (Černobyl)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli v minisérii nebo televizním filmu: Patricia Arquette (Odhalení)

Teď nezbývá, než si počkat na oscarové nominace, které mohou přinést řadu překvapení. Samotný ceremoniál pak bude probíhat 9. února a my, stejně jako loni, si pěkně přivstaneme a budeme ho sledovat, abyste vy mohli klidně spát. Tak vás máme rádi!

Podobné články

Doporučujeme

Další články