fb pixel
Vyhledávání

Naše vlastní Jdi a dívej se: Marhoulovo Nabarvené ptáče si po mezinárodním úspěchu užívá i Českého lva

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Filmová událost roku? V rámci Česka určitě. Potvrdil to včerejší večer. Nabarvené ptáče získalo hned 9 Českých lvů, a to včetně ocenění za film roku 2019. Václav Marhoul se v černobílém tříhodinovém eposu o putování židovského chlapce nedržel zkrátka co se týče brutality a syrovosti. Snímek se již před tím mohl pochlubit tím, že byl mimo jiné uveden na festivalu v Benátkách, kde sice nezískal žádnou z hlavních cen, zanechal ale silný dojem - což je ve výsledku ta lepší varianta.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 8.3.2020, 07:15

Jděte a dívejte se

V roce 1985 v Rusku natočili snímek, který se jmenuje Jdi a dívej se. Jeho autorem je režisér Elem Klimov, který jako vůbec první Rus získal členství v Americké filmové akademii a mnozí toto dílo považují za vůbec nejlepší válečný film všech dob. Vypráví příběh naivního čtrnáctiletého Bělorusa, který se za války přidá k partyzánům. Emotivní vyprávění sleduje chlapcův střet s brutální válečnou realitou i vnitřní proměnu jeho samotného.

Je tedy jasné, že srovnání s Nabarveným ptáčetem, novinkou Václava Marhoula, se přímo nabízí. Víc než tříhodinový černobílý film je natočen na motivy bestselleru Jerzyho Kosinského a vypráví o malém židovském chlapci (Petr Kotlár), kterého rodiče ve snaze zachránit ho před holokaustem pošlou k tetě na východoevropský venkov. Teta ale záhy umírá a mladík je v boji o holý život odkázán sám na sebe.

Už do prvních zpráv o tom, že Marhoul Ptáče točí, snímek filmoví fanoušci napjatě vyhlížejí. Silný příběh plný brutálního a explicitního násilí je jedna věc, zpracování a celková úroveň české kinematografie druhá. Snímek byl uveden na filmovém festivalu v Benátkách, kde sice nezískal žádnou z hlavních cen, Marhoulova práce ale byla vyznamenána vedlejší cenou Film pro UNICEF od studentské poroty.

I tak to ale byla událost. Český film v prestižních Benátkách v hlavní kategorii naposledy soutěžil před 25 lety, tehdy se jednalo o Menzelův Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Přijetí tamních diváků jsou buď, anebo. Obejvily se zprávy o tom, že diváci odcházeli ze sálu znechuceni - někteří mírou násilí, jiné tím, jak je film špatný. Zároveň se ale na jedné z projekcí Nabarvené ptáče dostalo ovace ve stoje.

A velkého aplausu se tvůrci filmu dočkali i včera v pražském Rudolfinu. My Václavu Marhoulovi a celému štábu k ocenění také gratulujeme. Bezpochyby si úspěch zaslouží, a to i za to, že vytrval a film vůbec vznikl. Marhoul mu zasvětil celých 11 let svého života. Zdá se to skoro až neuvěřitelné, co?

Podobné články

Doporučujeme

Další články