fb pixel Český lev zařval: Nejlepším filmem roku 2019 je film Nabarvené ptáče – G.cz
Vyhledávání

Český lev zařval: Nejlepším filmem roku 2019 je film Nabarvené ptáče

Zdroj: Bioscop

Právě skončil sedmadvacátý ročník výročních cen Český lev, který vyhlašuje Česká filmová a televizní akademie, a který letos totálně ovládl film Václava Marhoula Nabarvené ptáče. V Rudolfinu se sešli nejen tvůrci nominovaných filmů, ale také celá řada známých osobností. Moderátorem večera byl již podruhé herec Václav Kopta. O hudební doprovod se postarala hudební formace Tata Bojs. A jak to tedy celé dopadlo?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 7.3.2020, 22:19

Českého lva ovládlo ptáče, Nabarvené ptáče. I tak by se dal v jedné větě shrnout dnešní slavnostní večer, na kterém se předávaly ceny České filmové a televizní akademie Český lev. Nabarvené ptáče si odneslo hned devět cen, a to včetně té hlavní. Právě toto dílo je podle akademiků nejlepším filmem roku 2019. Václav Marhoul tak zúročil své jednáctileté snažení. Ano, právě dlouhých jedenáct let trvalo, než tento film vznikl. A evidentě se mu jeho vůle a vytrvalost vyplatila.

Připomeňme si nejprve nominace

Hned 12 nominací na České lvy za rok 2019 posbírala tragikomedie o mikrosvětě spolumajitelů domu Vlastníci režiséra Jiřího Havelky, těsně následována Nabarveným ptáčetem Václava Marhoula, fascinujícím příběhem o hrůze a krutosti, ale i nevinnosti a lásce, s 11 nominacemi. 10 nominací získali Staříci, kteří v režii Martina Duška a Ondřeje Provazníka vyprávějí příběh o pomstě dvou starých přátel za dávné křivdy. Za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli si mohla sošku odnést Jenovéfa Boková za film Karel, já a ty, Iva Janžurová za roli ve filmu Teroristka, Eliška Křenková za Tiché doteky, Dagmar Havlová nebo Tereza Ramba za role ve filmu Vlastníci. V kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli měli šanci „polapit“ Českého lva Alois Švehlík za film Na střeše, Petr Kotlár za Nabarvené ptáče, Hynek Čermák za ústřední roli ve filmu Národní třída, Jiří Schmitzer za Staříky a Jiří Lábus za film Vlastníci.

And winner is…

Ceny byly rozdány. Filmovým tvůrcům je na galavečeru v pražském Rudolfinu předala řada významných osobností nejen filmového světa. Jmenujme například statečného muže a skauta tělem i duší, stoletého Eduarda Marka, britského spisovatele Simona Mawera, autora románu Skleněný pokoj, hokejovou legendu Martina Hostáka, ilustrátora Jaroslava Němečka či herecké stálice Ivu Janžurovou nebo Viktora Preisse. Ale teď již k výsledkům, které vám nyní přinášíme. Kdo si tedy křišťálovou sochu Českého lva nakonec odnesl?

Jako první si cenu za Mimořádný počin v oblasti audiovize hned v úvodu 0odnesl Václav Marhoul, a to za filmovou adaptaci knihy polského spisovatel Jerzyho Kosińskiho Nabarvené ptáče. Cenu mu předala dokumentaristka Helena Třeštíková. Marhoul se v přímém přenosu neubránil dojetí.

NEJLEPŠÍ FILM

Nabarvené ptáče – producent Václav Marhoul

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM

Dálava – režie Martin Mareček – producenti Petr Oukropec, Tereza Polachová, Hanka Kastelicová

NEJLEPŠÍ REŽIE

Nabarvené ptáče – Václav Marhoul

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI

Vlastníci – Tereza Ramba

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI

Staříci – Jiří Schmitzer

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI

Vlastníci – Klára Melíšková

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI

Staříci – Ladislav Mrkvička

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ

Vlastníci – Jiří Havelka

NEJLEPŠÍ KAMERA

Nabarvené ptáče – Vladimír Smutný

NEJLEPŠÍ STŘIH

Nabarvené ptáče – Luděk Hudec

NEJLEPŠÍ ZVUK

Nabarvené ptáče – Pavel Rejholec

NEJLEPŠÍ HUDBA

Hodinářův učeň – Ivan Acher, Michal Novinski

NEJLEPŠÍ FILMOVÁ SCÉNOGRAFIE

Nabarvené ptáče – Jan Vlasák

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY

Nabarvené ptáče – Helena Rovná

NEJLEPŠÍ MASKY

Nabarvené ptáče – Ivo Strangmüller

CENA ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS ČESKÉ KINEMATOGRAFII

Jaromír Kallista, producent

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena

Dcera – Daria Kashcheeva

NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena

Nabarvené ptáče – Roman Mrázek

CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena

Ženy v běhu – režie Martin Horský

Česká filmová a televizní akademie také vyhlásila dvě kategorie, které se váží na televizní tvorbu. Tam to dopadlo následovně.

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM nebo MINISÉRIE

Vodník - minisérie, režie: Viktor Tauš, scénář Petr Jarchovský, producenti Jan Štern a Jan Lekeš

NEJLEPŠÍ DRAMATICKÝ TELEVIZNÍ SERIÁL

Most! - režie: Jan Prušinovský, scénář Petr Kolečko, producent Michal Reitler

Tak co, vyhrál váš favorit nebo máte jiný vkus než filmoví a televizní akademici? A nebo jste oceněné filmy v kinech neviděli a nemáte tedy co hodnotit? My za redakci každopádně všem oceněným gratulujeme.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články