Legenda, nebo skutečnost?
To, že byl na Reinharda Heydricha 27. května 1942 ve slavné libeňské zatáčce spáchán atentát, na jehož následky o několik dní později zemřel, víme. Také není pochyb, že Heydrich si necelé dva měsíce po své „korunovaci“, kdy se stal zastupujícím říšským protektorem pro Protektorát Čechy a Morava, nechal ukázat české korunovační klenoty. Heydrich navštívil Svatováclavskou kapli 19. listopadu 1941, o čemž informovala protektorátní média. A traduje se, že si tehdy nasadil svatováclavskou korunu na hlavu, ačkoliv jasné důkazy o tom nejsou.
V listopadu 1941 byl tehdejší prezident Emil Hácha nucen předat sedm klíčů od korunní komory právě zastupujícímu říšskému protektorovi. Stalo se tak při slavnostní události, které se zúčastnil velký počet protektorátních i říšských politiků. Akt měl symbolizovat, že Heydrich přebírá ochranu nad odznaky české státnosti. Heydrich se spolu s několika dalšími šel na korunovační klenoty, uložené v katedrále svatého Víta, podívat.
Co se dělo dál? Jiří Sequens ve svém filmu Atentát z roku 1964 poukázal na skutečnost, že si Heydrich svatováclavskou korunu prý nasadil na hlavu. Nejednalo se však o autentický záběr. Koruna spočinula na hlavě filmového Heydricha, a ačkoliv je to umělecky výborně zpracovaný záběr, jako důkaz jej brát nelze. Legendu však podpořil dokonale.
Právě svatováclavská koruna je nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů a pojí se s ní velké množství tradic, zajímavých příběhů, legend, a dokonce i kletba, která vznikla už ve středověku. Do svatováclavské koruny byl vložen trn z Kristovy koruny, který měl být symbolem jeho utrpení. Podle středověké teorie byli panovníci vyvolení Bohem a korunován tak nemohl být kdekdo. A právě z této teorie vznikla pravděpodobně ona pověst o kletbě, kterou měl naplnit právě Reinhard Heydrich.
A zde si můžete připomenout 8 zajímavostí o nejvzácnějším z českých korunovačních klenotů, o svatováclavské koruně.