fb pixel Napsal bestseller o drogách a vedl Věci veřejné: Z žádaného novináře Radka Johna se stal nechtěný politik – G.cz
Vyhledávání

Napsal bestseller o drogách a vedl Věci veřejné: Z žádaného novináře Radka Johna se stal nechtěný politik

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Vzpomínáte na doby, kdy Radek John patřil k nejoblíbenějším moderátorům publicistických pořadů v Česku? Ano, je to dávno. Pak se stihl stát předsedou politické strany, ministrem vnitra i místopředsedou vlády. Když to skončilo, slehla se po něm zem. Dnes tento multischopný muž slaví 69. narozeniny, a proto si pojďme stručně připomenout jeho aktivní kariéru.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 5.12.2023, 00:13

Všeuměl Radek John

Kariéra moderátora, novináře, publicisty, spisovatele a rovněž i politika Radka Johna by se dala shrnout do několika životních etap, které si postupně připomeneme v pěti bodech.

1. Redaktor se zájmem o podsvětí

Jeho otec byl imunolog a mikrobiolog a matka zas redaktorka a překladatelka. Radek John se však rozhodl jít spíše ve stopách matky a po maturitě začal studovat scenáristiku a dramaturgii hraných filmů na FAMU, kterou dostudoval v roce 1979. Od 80. let pracoval jako redaktor pro časopis Mladý svět. Zde se zaobíral drogovou tematikou a podsvětím. Psal o narkomanech, vekslácích, prostituci a dalších jevech ze světa tehdejšího podsvětí, kde se inspiroval k sepsání svých životních knih a scénářů.

2. Talentovaný scenárista a spisovatel

Společně s prací v časopise se John rovněž věnoval práci pro Filmové studio Barrandov, kde spolupracoval na zásadních a dodnes oblíbených českých filmech. Je například autorem scénářů k filmům Sněženky a machři, Bony a klid, Proč? nebo Tankový prapor. K psaní knih ho dokopala praxe z novin. Jeho nejslavnějším a nejprodávanějším románem je samozřejmě Memento, které bylo přeloženo do 10 světových jazyků a prodalo se ho přes milion výtisků. Za svůj debutový román Džínový svět získal cenu Jiřího Wolkera.

3. Éra televize Nova

Když v roce 1993 odešel z časopisu Mladý svět, stal se moderátorem i reportérem v pořadu Na vlastní oči, který vysílala komerční televize Nova. V pozici moderátora sbíral v 90. letech divácké ceny jako na běžícím pásu. Později povýšil na šéfredaktora redakce publicistiky a jistou dobu zodpovídal za pořady typu Tabu, Občanské judo nebo Áčko. Po jeho odchodu z TV Nova byl pořad Na vlastní oči zrušen.

4. Vstup do politiky

V roce 2009 nejprve daroval nově vznikající straně Věci veřejné částku 50 tisíc korun a o dva měsíce později se stal jejím předsedou. Po volbách v roce 2010 se stal zastupitelem Prahy 5 a od května 2010 působil jako poslanec Poslanecké sněmovny PČR. Následně se stal ministrem vnitra a místopředsedou vlády Petra Nečase, což mu vydrželo jen necelý rok. Ve funkci předsedy Věcí veřejných působil až do roku 2013. V roce 2014 zkoušel kandidovat do Evropského parlamentu rovněž za Věci veřejné, avšak strana ve volbách získala pouze 0,46 % hlasů.

5. Zmizení z mediálního světa

Po odchodu z politiky Radek John v podstatě zmizel z veřejného života. Už se neobjevuje v televizi, nemá svůj pořad, ani nevystupuje v médiích z pozice politika. V roce 2014 oznámil svůj návrat k novinařině nástupem do online verze Security magazínu. Na doméně radekjohn.cz, která Johnovi patří, existuje funkční blog plný virálních článků na všeobecná témata typu co je to bitcoin nebo jak funguje poppers. Nevíme, co má Radek John společného s tvorbou obsahu, nicméně mezi kontakty je uveden jeho e-mail.

Podobné články

Doporučujeme

Další články