fb pixel Radek John – G.cz
Vyhledávání

Radek John

Český publicista, moderátor, spisovatel, scenárista a politik Radek John se narodil 6. prosince 1954 v Praze.

V roce 1979 zdárně zakončil studium scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU. V 80. letech pak působil jako scenárista ve Filmovém studiu Barrandov. Podílel se na vzniku několika filmů: například o agresivitě fotbalových fanoušků Proč, dále divácky úspěšné komedii Sněženky a machři nebo snímků Takový prapor a Bony a klid.

Napsal také několik knih. Jeho nejznámějším dílem zůstává román o narkomanech Memento.  Dále napsal Džínový svět či Začátek letopočtu.

V 80. letech se stal redaktorem týdeníku Mladý svět, do kterého přispíval příspěvky o narkomanech, vekslácích, panice kolem AIDS, ale i cestopisy.

Působil jako redaktor TV Nova, později se stal šéfredaktorem publicistiky. Nezapomenutelným se stal především díky publicistickému pořadu Na vlastní oči, který spoluvytvářel s Josefem Klímou. Jako šéfredaktor však zodpovídal za další pořady (Občanské judo, Tabu, Áčko…).

 V roce 2009 rozjel politickou kariéru.  Jeho výtahem do vysoké politiky se stalo hnutí Věci veřejné, jehož byl předsedou. Úspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny ČR a v červenci 2010 byl dokonce jmenován ministrem vnitra.