fb pixel Nákaza je tak přesná, až to hezké není aneb Filmy, které "předpověděly" koronavirus – G.cz
Vyhledávání

Nákaza je tak přesná, až to hezké není aneb Filmy, které "předpověděly" koronavirus

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Koronavirus je v těchto dnech téma číslo jedna. Hromady vyčerpávajících zpráv, analýz, statusů a komentářů se na nás valí ze všech stran. Kolik je nakažených, co to dělá těhotným, kde všude jsou karantény a nyní i jak sehnat vykoupené zásoby trvanlivých potravin. Pojďme se na to podívat z ještě trochu jiného úhlu - taková celosvětová epidemie zákeřného viru je totiž odvěkým leitmotivem postapokalyptických sci-fi filmů.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.2.2020, 12:29

Koronavirus "ve filmu"

Koronavirus. Zákeřný vir z Číny, který se podobá chřipce a kosí staré a oslabenou imunitou disponující jedince šířící se světem a děsící davy lidí. Část společnosti vykupuje (vlastně zbytečné) roušky a zásoby jídla jak před třetí světovou a panikaří, část dělá, že vlastně o nic nejde a podobných poplašných období jsme v posledních letech zažili několik. My jsme jako vždy někde uprostřed a, i když se snažíme brát to spíše odlehčeně.

Ona totiž taková nákaza novým virem, která postihne celý svět a vymaže civilizaci z povrchu zemského je už od nepaměti jedním z leitmotivů apokalyptických sci-fi knih a filmů. Ty mají jedno společné - jsou dost děsivé, a to právě proto, že spadají pod štítek "mohlo by se stát i vám". I to je možná důvod, proč do nich tvůrci přidávají nadpřirozený prvek v podobě zombíků, aby to na diváka nebylo až příliš.

Takže, pokud koronaviru nemáte dost, vyberte si v následující galerii z filmových počinů, které ne, že by koronavirus předpověděly, ale jejich narativ se velmi podobá tomu, co právě teď prožíváme v reálu. Výhoda snímků je v tom, že zjistíte, jak to dopadne, zatímco my momentálně nemáme vůbec tušení, kam celé korona-šílenství povede.

Tím vůbec nejpřesvědčivějším kouskem je hvězdně obsazený snímek Nákaza z roku 2011. Režisér Steven Soderbergh dal dohromady Kate Winslet, Laurence Fishburna, Marion Cotillard, Juda Lawa, Gwyneth Paltrow, Matta Damona a řadu dalších slavných tváří a vytvořil s nimi mozaiku příběhů lidí, kteří mají něco společného s podivným virem, který se rychlostí blesku šíří po světě a nemilosrdně vybíjí bez rozdílu všechny nakažené.

Na rostoucí epidemii se tak díváme očima investigativního novináře, lékařky, tiskového mluvčího, vědkyně z farmaceutického vývoje, ale i úplně obyčejného chlapíka z předměstí, jehož manželka je první známou obětí viru, která zemřela. Soderberghův film v době premiéry ale spíše propadl a dodnes si na filmových databázích drží sotva nadprůměrná hodnocení okolo 60 %. Jednou z výčitek diváků i kritiků bylo, že navzdory provařeným hollywoodským obličejům je film sterilní, technicky čistý a skoro až "dokumentární". Dnes by to mělo asi jiné ohlasy.

Aktuální počin na toto téma je naopak velmi kladně přijatý seriál z roku 2019 Zákeřná Ebola. Už název napovídá, oč tu kráčí - a sice o to, jak se dnes už proslulý virus dostal na americkou půdu. Počin s Juliannou Margulies a Liamem Cunninghamem v hlavních rolích je inspirován bestsellerem Richarda Prestona The Hot Zone, nonfiction thrilleru z devadesátých let, z něhož se stal hit. Pořad běží na kanálu National Geographic.

Podobné články

Doporučujeme

Další články