fb pixel Nad dopisy čtenářů: Co mám dělat s manželem veganem a je Harry Potter transfobní? – G.cz
Vyhledávání

Nad dopisy čtenářů: Co mám dělat s manželem veganem a je Harry Potter transfobní?

Zdroj: Warner Bros.

Dobrý den a dobrou chuť, pokud právě obědváte pizzu Hawaii. Jinak ne. Je opět čtvrtek a opět jsme se sešli nad dopisy od vás, našich čtenářů. Pokusíme se odpovědět na palčivé otázky, třeba i poradit, a trochu si zpříjemnit den, co říkáte? Tak už pojďme na to.

Jan Studnička
Jan Studnička 16.7.2020, 14:33

Marie Kozáková z Přelouče nám píše:

Drahá redakce, píšu vám, protože si sama dávno nevím rady a jsem zoufalá. Vím, že někteří mohou říct, že si za to můžu sama, že si vybírám takové typy, ale… já to prostě netušila. Jsem z vesnice, u nás se tyhle věci neděly… Ale od začátku: Pavel takový nebýval. Ano, moc maso nejedl, ale myslela jsem si, že má prostě rád saláty. Byla jsem do něj zamilovaná od prvního pohledu, byl krásný, milý, pozorný, vysportovaný… Zajímal se o mě! Brali jsme se rychle. Nemohla jsem uvěřit svému štěstí a asi i schválně neviděla některé varovné signály. Jako třeba proč bylo na svatbě tolik štíhlých lidí? Proč paštika chutnala jako cizrna? Proč stál dort sto padesát osm tisíc? Po svatbě se všechno změnilo. Nejdřív jsem si všimla, že se nevrací z práce tak brzo jako dříve, takže jsem ho začala sledovat. Já vím, že to není správné, ale vyplatilo se to. Po cestě z práce nabral nějakou ženu do auta a na parkovišti před Kauflandem (!) se navzájem polévali sojanézou. Když jsem ho večer konfrontovala, vůbec se nestyděl! Naopak, od té doby mě k tomu nutí. Schovávám se už týden u rodičů, co mám dělat?!

Drahá paní Marie, nemá smysl dělat z veganství nějakou negativní nebo naopak strašidelnou věc. Je to svobodná volba každého člověka a je smutné, že měl váš manžel pocit, že to před vámi musí skrývat. Pravděpodobně svým veganstvím pomáhá planetě víc než celá naše redakce dohromady, je to mravní a morální přístup k životu. Navíc vás už pravděpodobně kousl ve spánku, takže pro vás je pozdě.

Další dopis je od @ales_kuklasek_89 a přišel nám na Instagram. Aleš se ptá:

Vážená redakce, poslední dny se zabývám morálním dilematem kolem J. K. Rowling, autorky Harryho Pottera. V posledních měsících je na svém Twitteru stále vyhraněnější a vyhraněnějsíš vůči trans lidem. Její poslední tweet už vzbudil silnou nevoli u široké veřejnosti. Já nechci podporovat transfobní autorku, ale taky se nechci vzdát Harryho Pottera, chci dál chodit na Fantastická zvířata a pořídit si tu novou videohru, co bude vycházet… Nebo co mám dělat? Mám přestat číst Harryho Pottera?

Přestaňte číst Twitter, tím byste asi měl začít, hodně vám to ulehčí na duši. Poslyšte, my nevíme, co dělat, když se veleúspěšný autor s absurdním sociálním dosahem rozhodne vyhradit se proti nějaké sexuální menšině. Určitě nejste nemorální zrůda, pokud si nadále budete užívat Harryho Pottera. Zase to není Mein Kampf nebo Bábovky Radky Třeštíkové.

A poslední dnešní dopis nám posílá pan Jiří Nýdrle z Jablonce:

Vážená redakce, dříve jsem býval voličem SPD, ale díky vašim komentářům a glosám už nejsem. Nejenom, že jste mi kontextem svých historických i politických článků odkryli nesmyslnost rasismu, ale taky jsem prodělal několikaměsíční ekonomický kurz a teď už vidím, že opustit Evropskou unii by znamenalo pro naši zemi naprostou katastrofu. Díky vaší osvětě už nemám problém s tím přiznat si, že má hluboce zakořeněná nenávist k sexuiálním menšinám pramení pravděpodobně z toho, že aktivně potlačuji své vlastní bisexuální tendence. Každopádně děkuji a pokračujte v dobré práci.

Děkujeme, Jiří. Lidé jako vy nám dávají naději, že má smysl psát kvalitní publicistiku a vzdělávat naše čtenáře. Nebýt vás, museli bychom si vás vymyslet. Jinak bychom v tomhle státě museli všichni skočit z mostu. Naštěstí totálně existujete.

A u další listárny se na vás bude těšit G.cz

Podobné články

Doporučujeme

Další články