fb pixel Na Moravě se našlo třiadvacet hrobů pravěkých obyvatel, lidé tam byli od doby kamenné – G.cz
Vyhledávání

Na Moravě se našlo třiadvacet hrobů pravěkých obyvatel, lidé tam byli od doby kamenné

Zdroj: AMLF

V Holubicích na Vyškovsku se našlo celkem dvacet tři hrobů pravěkých lidí z pozdní doby kamenné a také další důkazy osídlení ve dvou dalších obdobích, konkrétně z mladší doby bronzové a pak Velké Moravy. A přestože nejde o nějaké revoluční objevy, archeologové jsou nadšení. To oni jsou vždycky.

Jan Studnička
Jan Studnička 28.7.2020, 13:42

Doba kamenná? Možná pro nás

Důkazy všech tří osídlení napříč časem nalezli archeologové při záchranném výzkumu nedaleko silnice I/50 v Holubicích na Vyškovsku. "Vzhledem k tomu, že jsou zaznamenané velmi staré nálezy z první třetiny 20. století při stavbě nedaleké cihelny, tak jsme nějaký nález očekávali. Pohřebiště spadá do pozdní doby kamenné, v hrobech jsme našli keramiku typickou pro kulturu se zvoncovitými poháry, drobné kovové předměty i například nátepní destičky používané při lukostřelbě," řekla pro ČTK vedoucí výzkumu Blanka Mikulková z Ústavu archeologické památkové péče Brno.

Hroby pocházejí zhruba z období dvou tisíc let před naším letopočtem. Pro to, aby vám časování dávalo smysl, musíte si uvědomit, že velmi dlouhou dobu byla oblast dnešního Česka hodně pozadu za civilizovaným světem. Není na tom nic zvláštního, zatímco v teple Středozemí mohly národy společně obchodovat a růst, na Krétě vznikaly první paláce a na některých místech světa stály už sedm set let (!) pyramidy, my jsme pořád dřepěli v pozdní době kamenné.

Maximus Decimus Novák

Další nálezy pocházejí z doby o tisíc let mladší, tedy z mladší doby bronzové. Mikulková upozorňuje na jasnou kontinuitu pohřebiště, tedy na fakt, že se tehdejší lidé snažili pohřebiště a hroby nenarušit. Což je na jednu stranu logické, nebavíme se o několik milionů let starých lidoopech, tehdejší lidé byli stejní jako my… ale ukazuje to třeba, že na místě nedošlo ke střetu dvou extrémně jiných nebo nepřátelských kultur.

Třetím nalezištěm je potom odpadní jáma ze druhého století našeho letopočtu. Zní to jako starověká žumpa, ale ve skutečnosti se v ní našly střepy římské keramiky. Místní lidé, s nejvyšší pravděpodobnostní Germáni, tedy prokazatelně s Římany obchodovali a na tom taky není nic zvláštního, protože jenom padesát kilometrů od Holubic byla římská osada.

Pořádná. Bylo to jedno z nejsevernějších římských osídlení v regionu a disponovalo obchodní stanicí, lázněmi, kasárnami… Římani tam chtěli zůstat. To bylo za vlády Marka Aurélia, který měl údajně dokonce v plánu z celé oblasti udělat novou římskou provincii, takže jsme mohli mít na českém území hromadu cool římských památek.

Bohužel, jak všichni víme, Marka Aurelia udusil Joaquin Pheonix, takže žádný akvadukt na Brněnsku není.

Podobné články

Doporučujeme

Další články