fb pixel
Vyhledávání

Muž mnoha jazyků a jednoho velkého skandálu: vzpomínáme na Mílu Ransdorfa, který zesnul před dvěma lety

Kromě té vyvolávat kontroverze měl Ransdorf i kladné schopnosti, hovořil desítkou jazyků. Miloslav Ransdorf zemřel po mozkové příhodě na konci ledna 2016, pohřeb zaplatila jeho domovská KSČM. Není náhodou, že Miloslav Ransdorf zesnul ve stejný den jako posvátná vietnamská želva Cu Rua. Svým vzezřením tohoto ušlechtilého tvora poněkud připomínal. + DALŠÍ 1 FOTKA

Český politický rybníček je plný macatých bizarních ryb. Jednou z nich byl jistě i Miloslav Ransdorf, který za život posbíral mnoho titulů - komunistický intelektuál, spící europoslanec, divoký řidič, ale také ten, který se pokusil podvést švýcarskou banku.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.1.2018, 16:38

Švýcarská mise

Před dvěma lety odešla do věčných lovišť posvátná vietnamská želva Cu Rua. Není náhoda, že ve stejný den zemřel Miloslav Ransdorf, český želvák s unavenýma očima. Člen KSČM, europoslanec a intelektuál skonal náhle, přispěla k tomu ale zřejmě i kauza, která se kolem něj v posledních měsících jeho života rozjela - pokus o vybrání několika stovek milionů eur ze švýcarské banky na falešné doklady.

Podivuhodný příběh se oficiálně začal psát v prvních dnech prosince roku 2015. Právě tehdy zadržela švýcarská policie Ransdorfa spolu se třemi Slováky, Attilou D., Jurajem H. a Peterem Guzmickým, bývalým starostou obce Ivanka pri Nitre. Skupina výtečníků se v bance Zürcher Kantonalbank dožadovala vybrání konta, na němž bylo asi 350 milionů eur. Doklady, které k tomu předložili, ale byly padělané, a tak banka převod zamítla. Na to se muži začali transakce agresivně dožadovat, byla tedy přivolána policie.

Po návratu do Čech přišel Ransdorf s prostým vysvětlením - byl pověřen manažerem P. G., aby s bankou pouze otevřel komunikaci ve prospěch majitele účtu V. H., se kterým se už roky nikdo z instituce nebaví. Nikdo tehdy netušil, zda je Ransdorf natolik naivní, že věřil historce svých "zadavatelů", nebo aby si vážně myslel, že mu to celé projde. Za V. H. později na nátlak novinářů Ransdorf označil Vladimíra Huňka, známého a již dříve trestaného podvodníka. Kauza hýbala českými médii mnoho týdnů, v podstatě až do úmrtí hlavního aktéra.

Mistr kontroverzí

Švýcarská kauza není jediným černým bodem na Ransdorfově životní přímce. Do jiného, avšak podobného podvodu se zapletl už roku 2006, i když tam byl na straně poškozených. Skrze svého známého nakoupil a zprostředkoval další kupce uměleckých děl, která se ukázala jako padělaná. V roce 2012 byla na politika uvalena exekuce kvůli dluhům, jejich velikost a jména věřitelů Ransdorf nikdy nezveřejnil. Všechno splatil v červnu 2013.

Problém měl politik také s řízením a pravidelně se staral o to, aby na to veřejnost nezapomněla. V létě 2007 srazil na přechodu ženu, posléze se mu to podařilo ještě jednou o rok později. Při první nehodě vyvázla chodkyně s lehkými zraněními, v druhém případě už byla nutná hospitalizace. Roku 2010 se pak Ransdorf vlastním zaviněním srazil s jiným vozem a v roce 2014 zase vůz pilotoval s telefonem u ucha.

U Ransdorfa ovšem nebyla nouze ani o humorné skandály. Roku 2011, už v Evropském parlamentu, ho zachytila kamera, jak přímo na zasedání spí během proslovu jednoho ze zahraničních kolegů. Již legendární je také video pouliční konfrontace Miloslava Ransdorfa s kolemjdoucím občanem. Připomeňte si ho zde:

Takový byl život muže, který byl kromě vytváření skandálů nadaný také na cizí jazyky; podle vlastních slov ovládal například angličtinu, němčinu, nizozemštinu, francouzštinu, italštinu, španělštinu, portugalštinu, ruštinu, polštinu, bulharštinu, maďarštinu či finštinu.

A tady čtěte, proč chce Okamura zakázat kebabárny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články