Mutti Merkel je ve funkci německé kancléřky už dvanáct let: tady je 5 jejích největších přešlapů a skandálů

Už čtyři prezidenti se nad ní vystřídali, ale pragmatička Angela Merkel se stále drží. Uplynulo 12 let ode dne, kdy byla zvolena první ženskou německou kancléřkou, a i když se aktuálně zdá, že její éra pomalu končí, podle průzkumu je stále druhou nejoblíbenější političkou našich západních sousedů. Její dlouhá politická kariéra s sebou samozřejmě přinesla mnoho skandálů a omylů. Tohle je 5 těch nejvýznamnějších.

1. Dotační skandály CDU

Skandál, který se netýkal přímo Merkel, ale fakticky nastartoval její kariéru a dostal ji do vysoké politiky. Když byla Merkel v předsednictvu strany, členové z jejího vedení čelili problémům kvůli pochybným sponzorským darům a financování CDU. Angela se tehdy ostře distancovala od tehdejšího šéfa strany Wolfganga Schäubla i svého někdejšího mentora Helmuta Kohla. Když pak oba muži padli, do čela CDU se dostala Merkel, a to jako první žena v historii.

2. Přístup k uprchlické krizi

Asi největší vlny kolem Angely rozpoutal přístup k migrantům a jejich přesunu do Evropy. Nejprve byla vůči uprchlíkům vstřícná s tím, že německá ekonomika to ustojí, za což si vysloužila velkou kritiku lidu, ale i politických představitelů jiných evropských zemí. Když se to pak rozjelo naplno, Angelu to vyděsilo a na chvíli otočila tak, že uznala - udělali jsme chybu. Hned na to se ale vrátila ke svému původnímu stanovisku a dodnes si stojí za tím, že její rozhodnutí o otevření hranic z roku 2015 bylo správné.

3. Vývoz zbraní do Perského zálivu

Německo patří k největším vývozcům zbraní světa a dodává je i do států v Perském zálivu - například do Kataru nebo Saúdské Arábie - což je poněkud problematické vzhledem k tomu, že třeba Katar podporuje radikální teroristické skupiny. Tyto dodávky byly schváleny právě za vlády Angely Merkel.

4. Böhmermannova aféra

Jan Böhmermann je známý německý satirik, který v roce 2016 ve vysílání veřejnoprávní televize přečetl urážlivou báseň o tureckém prezidentovi Recepu Erdoganovi. Erdogana to naštvalo a na Böhmermanna podal žalobu na základě dnes už zrušeného §103 německého trestního zákoníku, podle kterého Němec nesmí urazit představitele cizí země. Vláda se tehdy nemohla rozhodnout, zda komika vydat, nebo ne a rozsekla to až Merkel, která zvolila první možnost. Za to byla kritizována s tím, že " satira nemá hranice" a vláda se měla za Böhmermanna postavit.

5. Volba kadeřníka a osobního stylisty

Závěr přehledu jsme chtěli trochu odlehčit, ale když se to vezme kolem a kolem, on ani tenhle bod není úplně sranda. Nejmocnější žena Evropy by asi měla vypadat reprezentativně. Merkel sice nechodí jako trhanka, ale její sestřih i kostýmky se zasekly v 80. letech. Když je jejím hlavním módním doplňkem gesto, které pro nedostatek termínů nazýváme "obrácený pan Burns", tak to je pak těžké pořízení.

A tady 19 důvodů, proč jsou uprchlíci pro Česko prospěšní.


Komentáře