fb pixel Modrá křídla nad Prahou - TOPka chce na magistrátu víc spolupracovat s ODS – G.cz
Vyhledávání

Modrá křídla nad Prahou - TOPka chce na magistrátu víc spolupracovat s ODS

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Poté, co TOP 09 v pondělí vyjádřila nedůvěru primátoru Hřibovi, to pražským magistrátem vře. Nikdo neví, jestli se něco chystá a jestli se tedy něco chystá, tak co se chystá. Všechny koaliční i opoziční strany na magistrátu vydávají prohlášení sem i tam a bůhví, co lítá interní poštou. A do toho všeho to vypadá, že se zpátky ke kormidlu dere občanská demokracie.

Jan Studnička
Jan Studnička 11.12.2019, 17:35

Pirátor v ohrožení

Pražská TOPka v pondělí večer na mimořádném krajském výboru vyjádřila nedůvěru pirátskému primátorovi Zdeňku Hřibovi. Pirátorovi, jak mu jeho straníci rádi říkají. Vzešlo to z řešení fungování koalice mezi Prahou sobě, Piráty a Spojených sil pro Prahu, což je spojení TOP 09 a STANu.

Hřib podle TOPky neplní dostatečně své povinnosti primátora. Konkrétně personální politiku přímo na magistrátu, ale obecně prý pod Hřibovým vedením Praha stagnuje, nehledě na to, že má primátor nedostatečně komunikovat s opozicí.

Vládce pražské radnice to ale odmítá. „V mém transparentním kalendáři každý může vidět pravidelné schůzky s opozičními politiky,“ říká Hřib a zdůrazňuje, že minimálně za minulé primátorky Adriany Krnáčové se s opozicí jednalo mnohem méně. A to všechno přes to, že je pirátský primátor dlouhodobým kritikem své opozice. ANO podle něj vede „holdingovou politiku“ a Alexandra Udženija, předsedkyně zastupitelů ODS prý dělá „politiku balkánského tržiště“.

Jakémukoli vyhodnocení práce koalice se určitě nebrání. Čemu ale už se trochu brání, je užší spolupráce s ODS, kterou tak jakoby mimochodem mimo oficiální vyjádření nadhazuje Jiří Pospíšil z TOP 09.

Back in blue

Podle Aktuálně.cz funguje mezi Pospíšilem a předsedou pražské ODSky Tomášem Portlíkem čilá konverzace už několik dní. Pospíšil už i Aktuálně přiznal, že by se užší práci s občanskými demokraty nebránil a Portlík samozřejmě tyhle zvěsti s otevřenou náručí vítá.

Primátorovi se to ale pochopitelně nelíbí. „Uděláme všechno pro to, aby se sem nevrátila vláda neschopných a všehoschopných, to znamená prokmotrovsko-mafiánské praktiky, které tady byly k vidění v minulých volbeních obdobích.“

Portlík se logicky brání tím, že pražská ODS ušla od Bémových dnů dlouhou cestu, je personálně jiná a ve straně existuje spousta lidí, kteří jsou ochotní tvrdě pracovat pro něco, čemu věří. A sám Pospíšil k tomu dodává, že v každé straně jsou lidé čestní i nečestní, a že odmítá tuhle kolektivní vinu. Jestli chce jen pomoci svému novému polooficiálnímu parnterovi, nebo jestli se chystá vrátit zpátky do své rodné ODSky poté, co ho v posledních vnitrostranickcých volbách TOP09 neudělala ani řadovým místopředsedou… kdo ví.

Koalice se bořit nebude

Nikdo ale nemá zájem na tom, aby se bořila koalice. STAN se nechal slyšet, že je třeba poladit její fungování, ale nemusí se to dělat veřejně. TOPka zase dodala, že je proto, aby se vše vyřešilo bez velkých cirkusů… a Piráti budou pochopitelně souhlasit.

I sám Portlík říká, že případnou užší spolupráci s TOP 09 vidí ze strany opozice. Jen když prý se bude moci ODS podílet na řešení důležitých věcí pro Prahu.

Takže zatím neoficiálně a jen velmi lehce… ale co se Prahy týče, vypadá to, že modří ptáci zase jednou roztahují křídla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články