fb pixel Ministryně financí navrhuje největší schodek v historii Česka: Když neumí šetřit vláda, tak šetřete alespoň vy – G.cz
Vyhledávání

Ministryně financí navrhuje největší schodek v historii Česka: Když neumí šetřit vláda, tak šetřete alespoň vy

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Vzpomínáte si na tu legendární Babišovu tabulku, kde se veřejnosti chlubil tím, že jako ministr financí ušetřil Česku nejvíce peněz, zatímco Miroslav Kalousek (TOP 09) naši zemi nejvíc zadlužil? Možná to bylo tím, že Kalousek byl ministrem v době hospodářské krize. S něčím podobným se nyní potýká i Alena Schillerová (ANO), která nyní, na začátku krize, navrhla schodek rozpočtu ve výši 300 miliard korun. Tohle nás bude ještě hodně bolet.

Martin Miko
Martin Miko 20.4.2020, 11:58

Největší schodek v historii naší země

Ekonomika stojí. Půlka Česka sedí doma a netrpělivě už přes měsíc a půl čeká na to, až bude moct jít opět do práce. Zdá se, že všemi obávaný koronavirus ustupuje a my místo roztáčení ekonomiky sedíme u seriálů a livestreamů umělců, kteří z nás chtějí vysát poslední zbytky úspor, za které jsme v létě mohli jet na dovolenou. Jenže hranice jsou zavřené a podle prezidentových slov by mohly být zavřené ještě rok. Tohle není žádný katastrofický scénář k béčkovému filmu, ale realita Česka v dubnu roku 2020. Čelem by se k této situaci měla postavit i naše ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která by měla začít šetřit a začít budovat štíhlejší a pružnější stát s menším počtem úředníků. To se bohužel neděje.

V neděli v České televizi naše ministryně financí překvapila, že počítá s novým předložením dalšího zákona o rozpočtu, v rámci kterého by měl být deficit 300 miliard korun, a ne 200 miliard, jak bylo původně uváděno. Podle názoru některých ekonomů však může být realita mnohem horší. Ostatně jedná se nejvyšší schodek v historii Česka, což není dobrá zpráva pro nikoho z nás. Nicméně o schodku ve výši 200 miliard jsme v novinách četli už zhruba před měsícem. Tehdy jsme se od paní ministryně dozvěděli, že si to můžeme dovolit. Můžeme si tedy dovolit i deficit ve výši 300 miliard korun, navíc když jsme teprve na začátku celé krize? Nikdo neví, co bude za měsíc nebo za půl roku, takže je těžké usoudit, co se bude dít.

Kromě zrušení Účtenkovky a omezení slev na jízdném (logicky, když jsou všichni doma) se neobjevily žádná další úsporná opatření, která by dala občanům najevo, že je čas se uskromnit. Ostatně žili jsme si téměř 10 let v blahobytu a růstu, který překazila pandemie. „Nebudu škrtat žádné výdaje, není čas,“ řekla Alena Schillerová v pořadu Otázky Václava Moravce, ale zároveň zmínila, že ministerstvu obrany škrtla 3 miliardy korun na nákupy. Se škrtáním a šetřením se prý počítá až v příštím roce. V roce 2021 se totiž chystá plán konsolidace rozpočtu v průběhu sedmi let, což znamená bude potřeba udělat škrty za 150 miliard nebo vybrat na daních o 150 miliard navíc. Senát však minulý pátek zamítl novelu zákona o rozpočtové odpovědnosti, což podle ministryně může být problém do budoucna.

A nedivme se, že se Alena Schillerová stala terčem opozice, které se nešetření vlády příliš nelíbí. Twitter se klasicky zaplnil poznatky o tom, jak vláda v dobách konjunktury utrácela jako opilý Bohuš ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág, když se dozvěděl, že je z něj milionář. Jedna galerie vám snad řekne více než tisíc slov.

Podobné články

Doporučujeme

Další články