fb pixel Miloušovi táhne na sto: Zatvrzelý komunista Jakeš se postaral o jeden z nejtrapnějších momentů českých dějin – G.cz
Vyhledávání

Miloušovi táhne na sto: Zatvrzelý komunista Jakeš se postaral o jeden z nejtrapnějších momentů českých dějin

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Dnes slaví 97. narozeniny zatvrzelý expolitik, který strávil skoro 40 let svého života ve službách komunismu a v závěru své politické kariéry to dotáhl dokonce na generálního tajemníka ÚV KSČ. V této funkci proslul svým legendárním projevem na Červeném Hrádku z roku 1989. Řeč je samozřejmě o nechvalně proslulém Milošovi Jakešovi.

Martin Miko
Martin Miko 12.8.2019, 15:51

Skoro stoletý Jakeš

O bývalém českém komunistickém politikovi Milošovi Jakešovi se vždy hovoří a píše jen kvůli jeho legendárnímu projevu na Červeném Hrádku, který pronesl 17. července 1989. O jeho minulosti by bylo dobré něco vědět na mnohem více frontách. Pojďme se na jeho předlouhý život společně podívat...

1. Montér z Gottwaldova

Milouš se narodil v roce 1922 v obci Brloh u Českého Krumlova do rodiny chudého truhláře a zemědělce. Když mu bylo zhruba 16 let, začal pracovat jako montér v Baťových závodech ve Zlíně (ano, od roku 1949 do roku 1989 se město jmenovalo Gottwaldov). Po práci se však stále věnoval současně studiu a už v roce 1944 úspěšně absolvoval s vyznamenáním Vyšší průmyslovou školu elektrotechnickou.

2. S KSČ jde všechno snáz

Hned po válce vstoupil do Komunistické strany Československa, což mu v následujících 44 letech výrazně pomohlo k profesní a posléze i politické kariéře. Nejprve jako funkcionář SČM (Svaz české mládeže), ale od roku 1950 už sbíral funkce jako na běžícím páse. Postupně se stal předsedou jednotného národního výboru v Gottwaldově, Tajemníkem ÚV ČSM, vedoucím odboru národných výborů ÚV KSČ, náměstkem ministra vnitra pro civilně správní úsek až postupně členem představenstva ÚV KSČ. Od roku 1987 působil jako generální tajemník nejvyššího orgánu Komunistické strany Československa.

3. Vrchol kariéry na Červeném Hrádku

Za vrchol jeho kariéry se dá považovat improvizovaný projev z kulturního domu v Červeném Hrádku. Jakešova řeč se dodnes chápána jako jedna z nejtrapnějších kapitol našich dějin. V projevu nezapomněl zmínit o tom, kolik bere Hanka Zagorová a další zasloužilí umělci. Jakeš si očividně řeč ani trochu nepromyslel a plácal v ní páté přes deváté. Nesmíme zapomínat na spoustu hlášek, které díky jeho projevu zlidověly. Například když si popletl bojler s brojlerem. Nelze popsat slovy.

4. V hlavní roli Milda

V roce 2017 vyšel dokumentární snímek režiséra Pavla Křemena s názvem Milda, který pojednává o životě Miloše Jakeše a jeho současných názorech. Ve filmu se například setká s disidentem Františkem „Čuňasem“ Stárkem. V rámci rozhovoru mu Jakeš vysvětlí, že zavírání lidí do vězení za to, že chtěli poslouchat jinou muziku než ostatní, byla jen okrajová záležitost. Takovýchto perel o tom, jak se za socialismu žilo lidem lépe, se dozvíte ve filmu víc.

5. Miloš, nebo Milouš?

Ačkoliv se podle křestního listu jmenuje Milouš, on upřednostňuje jméno Miloš, protože podle něj zní mnohem a oficiálněji. Za to „u“ navíc může farář, který tvrdil, že to zní lépe. Název dokumentu Pavla Křemena vyzradil i Jakešovu přezdívku. Ano, kamarádi mu opravdu říkají Milda.

A zde vás potěší rockový zpěvák Aleš Brichta, který měl nedávno narozeniny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články