Měla pletky s ministrem i ruským špionem: v 75 zemřela modelka Christine Keeler, aktérka aféry Profumo

Sexuální skandál a politika, to nikdy nejde dohromady. Ve středu asi největší aféry 20. století ve Velké Británii stála modelka Christine Keeler, která po nemoci zemřela 4. prosince ve věku 75 let. Kráska byla v 60. letech milenkou ministra války Johna Profuma, zároveň se ale stýkala s ruským špionem a pro Sověty zjišťovala nejrůznější informace.

Zrádná krasavice

Její život neodstartoval zrovna slibně. Otec ji opustil, když byla ještě malá, vyrůstala v "domě" vyrobeném ze dvou vyřazených nákladních vagonů a v sedmnácti porodila nemanželského syna, který přežil jen šest dní. Není divu, že Christine Keeler měla všechny předpoklady ke skluzu na šikmou plochu.

Mladá kráska se po smrti dítěte přestěhovala do Londýna, kde začala pracovat v kabaretu jako tanečnice nahoře bez. Tam se seznámila se Stephenem Wardem, populárním britským osteopatem, který měl mnoho vlivných přátel. Starší muž si dívku nastěhoval domů a otevřel jí tak dveře do jiného světa. Právě díky němu se Christine dostala do společnosti někdejšího britského ministra války Johna Profuma, což vedlo k největší sexuální aféře v novodobé britské historii.

Profumo a Keeler se seznámili na bazénové párty a hned se spolu spustili. Po krátkém románku byl ženatý politik upozorněn, že to není zrovna moudré, a tak vztah ukončil. Nebyl ale jediný, s kým si Christine na večírku začala. Do oka jí padl také Evžen Ivanov, což byl armádní přidělenec na sovětské ambasádě v Londýně a zároveň byl zapojen do špionáže. Do té se, jak v 90. letech přiznala médiím, připletla i Keeler.

Pozornost tajných služeb si to ale získalo až poté, co jiný Christinin milenec, producent Johnny Edgecombe, neunesl jejich rozchod a několikrát vystřelil před Wardovým domem, kde se žena před žárlivým expartnerem ukryla. Během vyšetřování vyšly najevo i její ostatní pletky a tak začala vznikat kauza, která vešla ve známost jako aféra Profumo. Ministr byl pod tlakem kolegů a veřejnosti nucen rezignovat, což byl jeden z otřesů, které nakonec vedly k rozpadu vlády tehdejšího ministerského předsedy Harolda Macmillana.

Mimochodem, Profumo měl na takovéto vztahy "štěstí". Ve 30. letech udržoval vztah s německou modelkou Giselou Kleinovou, která se později stala nacistickou špiónkou. Tomuto muži byla zkrátka slabost pro pohledné dámy osudnou.

Keelerová zemřela v pondělí před půlnocí v nemocnici v jižní Anglii. Několik měsíců ji sužovala chronická obstrukční plicní nemoc, oznámení o jejím skonu umístil na sociální sítě její syn. O jejím životě a především o politickém skandálu, v jehož středu stála, byl natočen film s Bridget Fondou a Ianem McKellenem.

A tady čtěte o podobné aféře, kauze Nagyová.


Komentáře