Vládu řídila podle kartářky: Soudkyně v kauze Nagyová popsala bezbřehý vliv odsouzené

Jana Nečasová, dříve Nagyová, je asi nejprovařenější českou milenkou v zemi. Žena, která byla odsouzena za zneužití vojenské rozvědky pro sledování někdejší ženy svého milého, měla podle soudkyně na svého partnera a tehdejšího českého premiéra - a potažmo tedy i na celou vládu - nezdravý a především neomezený vliv. Celou kauzu navíc odstartovala věštba kartářky.

Čarodějka ve vedení

Je to kauza, kterou zná každý vnímavý Čech nazpaměť jako říkanku. Jana Nečasová, dříve Nagyová, šéfka kabinetu premiéra Nečase a jeho partnerka, nechala sledovat Nečasovu první manželku a využila k tomu vojenských zpravodajců. Po letech soudů a odvolání byla Nečasová shledána vinnou. Soudkyně Pavla Hájková, která měla případ na starosti, rozsudek zdůvodnila tím, že vliv Nečasové na premiéra a potažmo celou vládu byl společensky velmi nebezpečný a díky milenecké povaze vztahu prakticky bezbřehý.

Sex je zkrátka silnou zbraní. Případů, kdy milenka zcela ovládla vladaře, je mnoho - a některé jsou dokonce velmi aktuální. Podobná je třeba story donedávna velmi mocné a velmi bohaté ženy odstupujícího zimbabwského prezidenta Mugabeho Grace. Ta také začínala jako milenka, měla ale alespoň tolik slušnosti, že si počkala, až první žena vytouženého partnera zemře.

Nečasová se vině brání a drží se verze, že nešlo o špehování, ale o ochranu rodinných příslušníků předsedy vlády. Odevzdané složky s výsledky sledování se ale týkají výhradně Radky Nečasové, která byla navíc ponechávána bez dozoru v momentech, kdy šla například do nákupního centra nebo cvičit do posilovny. To pohádku o starosti o předsedovy blízké poněkud podkopává. Současná Nečasová navíc prozradila, že vztah s manželem trvá už 8 let.

Příběh o milence, která už měla všeho dost, se tedy jeví pravděpodobněji. "Jejím motivem byla hluboká nenávist," vysvětluje Hájková v pořadu Reportéři ČT. "Jasně to vyplývá z odposlechů. Častovala Radku Nečasovou těmi nejsprostšími nadávkami. Přímo tam zaznívá, že bude spokojená teprve tehdy, kdy svědek Nečas řekne manželce o poměru a rozvede se," připomněla soudkyně.

Rozhodnutí dát první paní Nečasovou sledovat navíc současná Nečasová učinila na základě rady kartářky, která jí vyvěštila, že má Nečasová milence. "Pokud by se to potvrdilo, urychlilo by to kroky k rozvodu," říká Hájková.

Nečasové byl uložen dvouletý podmíněný trest s pětiletým zákazem činnosti ve vysokých funkcích státní správy. Dalí obžalovaní byli taktéž shledání vinnými a dostali také podmínku. Bývalý šéf zpravodajství Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek mají 20 měsíců, Kovandův předchůdce Ondrej Páleník 18 měsíců.

A tady máte 5 příkladů, jak českou politikou lomcuje sex.


Komentáře