Maradona po operaci
Maradona v pátek 30. října oslavil 60. narozeniny. Na oslavě vypadal unaveně, před ní strávil několik dní v karanténě s osobou nakaženou koronavirem, ale jeho mluvčí Luque vyloučil, že by současné sportovcovi problémy souvisely s nákazou covid. Je to spíš celkový Maradonův zdravotní stav, co dělal jeho obdivovatelům starosti. Vysloužilá hvězda má za sebou přeci jen poněkud divoké mládí.
Nezdravý Maradona
Míčový kouzelník, který hrál zpravidla levou nohou, je nejen doma v Argentině, ale celkově ve světě fotbalu považován za jednoho z nejlepších, nejtalentovanějších hráčů historie, rovněž má ale (skoro) nejhorší pověst. Od poloviny 80. let až do roku 2004 byl Maradona těžce závislý na kokainu. Začal ho brát pravděpodobně už v roce 1983 během působení v Barceloně. Když pak přešel do Neapole, byl už regulérní smažka, což se samozřejmě projevovalo na jeho sportovním výkonu a ve výsledku i na jeho zdraví.
Další problém byl, že Maradona měl celoživotně problém s tzv. jojo-efektem, střídavě extrémně hubnul a přibíral. Poté, co ukončil profesionální hráčskou kariéru, vážil v jeden moment 130 kilo. V roce 2005 si tak v rámci léčby své obezity nechal udělat bypas žaludku a tři měsíce pak přežíval jen na tekuté stravě. V roce 2007 ale skončil znovu v nemocnici, tentokrát kvůli žloutence a také kvůli potížím spojeným s častým a řádným požíváním alkoholu. Následující měsíc se třikrát objevila fáma, že Maradona v nemocnici zemřel, ve skutečnosti byl ale na psychiatrii na oddělení pro závisláky.
Od té doby fotbalista tvrdil, že nepije a ani na ty drogy už dávno nesáhne. I tak se ale dlouhé roky požívání omamných látek a šílené životosprávy na jeho zdraví nesmazatelně podepsaly. V lednu 2019 musel na pohotovost kvůli krvácení do žaludku.
Fotbal a mafie
Maradona je stejnou měrou obdivovaný jako nenáviděný, protože to už tak u tak rozporuplných osobností bývá. Narozen do silně katolického prostředí Maradona ctí svou rodinu. Jednou se v médiích pochlubil telefonním účtem z něhož vyplunulo, že jen za hovory s rodiči a sourozenci měsíčně utratí 15 tisíc dolarů. Když Maradonova matka v roce 2011 umírala, on byl zrovna v Dubaji a vynaložil maximální úsilí na to, aby za ní mohl letět a být při ní, bohužel už bylo pozdě.
Zároveň byl ve svých aktivních letech opravdu vynikajícím hráčem. Zlatá éra fotbalové Neapole je spojena právě s ním. Italští tifosi mladého Argentince i jeho požehnanou levou nohu přijali za svého. Maradona pro klub vybojoval dosud dva jediné mistrovské tituly, vítězství v Italském poháru, Superpohár a zlatým hřebem byl triumf v Poháru UEFA. Nejvíc legendární je ovšem zápas mezi Argentinou a Anglií na Mistrovství světa v Mexiku z roku 1986...
Na druhé straně tu ale bylo řekněme... nekorektní chování, jehož záchvaty souvisely právě s užíváním drog a opomenout nelze ani Maradonovo napojení na mafii, k němuž došlo právě kvůli jeho závislosti. Po roce 1986 to s kulturní a prakticky i náboženskou ikonou začalo jít z kopce. Maradona řval na spoluhráče i protihráče přímo na hřišti, a když z něj vylezl, pokračoval v tomtéž jednání s novináři, kteří na rozhovor s ním stáli nekonečné fronty a termíny si domlouvali s jeho osobní sekretářkou, kterou dostal jako jediný člen týmu. Vyvrcholilo to v roce 1990, kdy urážel už i fanoušky, přestal chodit na tréninky, vynechával zápasy. Dostával pokuty od klubu, ale pořád ho to nezastavilo
"Klidně mi mohou pozastavit plat, dávat pokuty. Ale já se nebudu měnit. Kvůli mně chodí na stadióny šedesát tisíc lidí! Jsem Maradona! Já dávám góly, já dělám chyby. Jsem dost silný, abych bojoval s každým," prohlašoval tehdy sebevědomě. Hřebínek mu srazil až pozitivní test na kokain v roce 1991, patnáctiměsíční zákaz a ještě policejní obvinění za držení kokainu, což byl prakticky Maradonův konec. Dokonaly jej fotky Maradonových schůzek s vůdci neapolské Camorry, po nichž vyšlo najevo, že fotbalista kokain i pašoval. Neapol opustil v roce 1992 a aktivní hráčskou kariéru ukončil o pět let později, v den svých 37. narozeniny.