Nejprve dal branku rukou, pak vstřelil Angličanům gól století: V legendárním zápase z roku 1986 ukázal Diego Maradona obě tváře – G.cz
Vyhledávání

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Během několika minut se malému podsaditému argentinskému útočníkovi podařilo navždy přepsat dějiny fotbalu. Čtvrtfinále Mistrovství světa v kopané z roku 1986 mezi odvěkými rivaly Anglií a Argentinou si svět pamatuje díky dvěma střelám Diega Maradony – zatímco ta první je považována za jeden z nejkontroverznějších momentů světového fotbalu, druhá si vysloužila označení "gól století".

Arian Ebrahimi 18.7.2019, 10:00

Pomsta z Falklandy

Již od 60. let existovala obrovská fotbalová rivalita mezi Anglií a Argentinou. Jihoameričané nemohli dlouho Angličanům odpustit dle jejich názoru neférový zápas ze čtvrtfinále z roku 1966, kdy německý rozhodčí uznal rozhodující branku i přes námitky argentinských hráčů, že se jednalo o ofsajd. V 80. letech již ale mezi oběma národy existovalo otevřené nepřátelství, které způsobila tzv. Falklandská válka z roku 1982, během které napadly argentinské síly britské jihoamerické souostroví. Britská armáda ostrovy ubránila, ale i přesto, že mezi oběma státy nikdy nedošlo k vyhlášení války, nenávist přetrvala a v roce 1986 se přenesla i na probíhající mistrovství ve fotbale v Mexiku. Diego Maradona po zápase dokonce pronesl: „Přestože jsme před zápasem říkali, že fotbal nemá nic společného s válkou v Maledivách (argentinské označení pro Falklandy), věděli jsme, že tam (Angličané) zabili spoustu argentinských chlapců - zabili je jako malé ptáčky. A tohle byla naše pomsta.“

Když bylo jasné, že si ve čtvrtfinále proti sobě zahrají oba znepřátelené národy, rozhodl se trenér argentinského týmu Carlos Bilardo nenechat nic náhodě – jelikož měl pocit, že se v oficiálních bavlněných dresech jeho hráčům kvůli teplému mexickému podnebí nehraje dobře, nechal svého kolegu prohledat snad všechny obchody ve městě, aby mu našel ty správné úbory – argentinská národní reprezentace tak nakonec hrála v lehkých sportovních dresech, na které se nechal den před zápasem narychlo našít národní znak.

Boží ruka

A pak přišel 22. červen 1986, den zápasu, který se navždy zapsal do historie. První polovině jasně dominoval Diego Maradona, který do té doby nasazen v každé minutě každého zápasu, který Argentinci na mistrovství odehráli. Do poločasu se ani jednomu týmu nepodařilo skórovat. Po poločase ale přišly dva góly, které obletěly svět. V šesté minutě využil Maradona špatně mířené rány Angličana a ve skoku vstřelil svou levou rukou gól – nepovolený zákrok viděly miliony diváků po celém světě, a dokonce i argentinští hráči zprvu nevěděli, jestli mají svého útočníka objímat.

Bohužel pro Angličany si tuniský trenér Ali Bin Nasser ničeho nevšiml a branku povolil. Po zápase Maradona prohlásil, že to byla „trochu Maradonova hlava a trochu Boží ruka“, čímž získal kontroverzní zákrok své dnes již ikonické označení.

Gól století

Fanoušci ještě ani nestačili vydechnout a po pouhých čtyřech minutách přišel další historický moment. Maradona po přihrávce na vlastní polovině vystartoval na téměř 55 metrů dlouhou cestu k bráně, kdy obehrál čtyři anglické hráče a nakonec vstřelil brankáři Peteru Shiltonovi druhou branku – fanoušci šíleli a celý svět se ptal: „Jak to ten malý Argentinec dokázal“? Maradonovo nasazení bylo natolik dokonalé, že všichni okamžitě zapomněli na to, co se pár minut předtím stalo. Druhý gól byl v roce 2002 označen za branku století a i díky němu si Diego Maradona vysloužil označení nejlepšího hráče v 20. století společně s legendárním Pelém.

I když se Angličané snažili ze všech sil, podařilo se jím vstřelit jen jeden gól a zápas skončil 2:1 pro Argentinu, která následně ve finále vyhrála proti Západnímu Německu celý turnaj.

Diego Maradona tak v jednom zápase ukázal obě stránky své osobnosti, talent i nerovné chování. Jeho samotný názor na celý zápas se v průběhu let mění – i když zezačátku se vychloubal, že má první neférový gól mnohem raději, protože se mu podařilo ponížit Angličany (dokonce prohlásil, že to bylo, jako by někomu z nich „ukradl peněženku“), později se za svůj zakázaný zákrok omluvil a jasně přiznal, že hrál rukou. Po letech dokonce připsal část kreditu za svůj legendární „gól století“ férovém hraní Angličanů a dodal: „Nemyslím si, že bych tohle mohl udělat proti jakémukoli jinému týmu, protože všichni ostatní jsou zvyklí srazit vás na zem. (Angličané) jsou pravděpodobně nejušlechtilejšími hráči na světě.“

I tak ale zůstává legendární zápas jedním z nejúžasnějších sportovních momentů v lidské historii. Můžete si ho připomenout v novém dokumentu s jednoduchým názvem Diego Maradona, který mapuje život tohoto talentovaného, ale kontroverzního fotbalisty. Opěvovaný počin režiséra Asifa Kapadii má v českých kiench premiéru 18. července.

A tady si přečtěte o prvním Afroameričanovi, který vyhrál Wimbledon.