fb pixel Lov na vídeňské útočníky pokračuje. Islámský extremismus nezmizel, říká generál Pavel – G.cz
Vyhledávání

Lov na vídeňské útočníky pokračuje. Islámský extremismus nezmizel, říká generál Pavel

Zdroj: YouTube.com - The Sun (Reuters)

Zatímco vídeňská policie a armáda nahání potenciální komplice teroristy, který včera na vídeňské Steitenstettengasse zabil čtyři lidi a sedmnáct jich zranil, světoví vůdci se vyjadřují k riziku teroristických útoků v Evropě.

Jan Studnička
Jan Studnička 3.11.2020, 12:20

Večer v Prátru

Včera večer těsně před osmou večerní praskalo centrum Vídně ve švech, protože Rakousko hodlalo opět zpřísnit koronavirové opatření a Vídeňáci chtěli naposled zajít do baru. Historické centrum, rušná ulice, zahrádky, spousta veselých lidí. Přesně tuhle chvíli si útočník vybral proto, aby nakráčel do davu a začal střílet do lidí.

Teroristický útok si vyžádal přímo na místě čtyři lidské životy, dalších sedmnáct zraněných je v nemocnici, z toho šest je ve vážném stavu a mezi raněnými je i jeden rakouský policista. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček už včera večer oznámil, že mezi mrtvými ani raněnými nejsou čeští občané. Střelec byl krátce po útoku zastřelen vídeňskou policií, ta ještě nezveřejnila jméno, ale z dostupných informací víme, že šlo o muže makedonského původu, který sympatizoval s organizací Islámský stát, a který byl již jednou v minulosti trestán za to, že chtěl odjet do Sýrie připojit se ke skupině.

Zároveň je ale stále spousta věcí nejasných. Střelba například proběhla naproti synagoze, která ovšem byla v tu chvíli zavřená. A stále nevíme, jestli nebyla hlavním cílem útoku. Policie navíc předpokládá, že útočníků by mohlo být víc, takže se ještě během večera posílily policejní síly ve městě, na pomoc přijela armáda a budovaly se checkpointy po ulicích. V tuto chvíli lov na potenciální komplice šíleného střelce stále pokračuje.

Terorismus v Evropě

Solidaritu Rakousku vyjadřují světoví vůdci, oba kandidáti na Bílý dům, Boris Johnson, Angela Merkel, Emmanuel Macron nebo Andrej Babiš. Pro G.cz se vyjádřil generál Petr Pavel. “Teroristické útoky ve Francii a včera ve Vídni ukazují, že islámský extremismus nezmizel s porážkou 'Islámského státu'. Zůstává zásadní hrozbou,” říká někdejší šéf NATO. “Nestačí proti němu bojovat v zahraničních misích, nejdůležitější je zastavit šíření nenávistné ideologie mezi muslimy v Evropě."

Útoků ve Francii, které generál Pavel zmiňuje, bylo v minulých týdnech hned několik. V polovině října muž čečenského původu na ulici dekapitoval francouzského učitele, pravděpodobně proto, že si kantor dovolil ukázat dětem při hodině karikaturu proroka Mohameda. Francouzi na to reagovali tím, že nechali hlídat kulturní a náboženská místa armádou a začali promítat Charlie Hebdo na stěny vládních budov, protože… jsou to Francouzi. Následovaly útoky v Nice a Lyonu, oba pravděpodobně ve jménu radikálního islamismu, v Avignonu zase policie zastřelila muže, který ohrožoval nevinné kolemjdoucí zbraní a i ten se hlásil k protiimigračním skupinám.

Podobné články

Doporučujeme

Další články