fb pixel
Vyhledávání

Linka bezpečí je důležitější než kdy dříve. Přibývá hovorů, ale i dárců

Zdroj: Linka bezpečí

Jak všichni víme, rok 2020 nebyl úplně jednoduchý, ale pro některé byl těžší než pro jiné. A nemyslíme tím jenom nakažené. Spousta lidí se musela zavřít doma a pro nepříjemně velkou skupinu lidí „doma“ neznamená v bezpečí. Linka bezpečí zaznamenala v mnoha případech nepříjemný nárůst volajících. Ale taky se našla spousta organizací, které se rozhodly Lince pomoci pomáhat.

Jan Studnička
Jan Studnička 14.1.2021, 15:36

Nepříjemný telefonát

Těm šťastnějším z nás, kteří nikdy nemuseli na číslo 116 111 zavolat, se budou tahle čísla číst asi s nepříjemným překvapením. Ze statistik Linky bezpečí nicméně vyplývá, že mezi rokem 2019 a loňským rokem se zvedla četnost psychických potíží u volajících o více než čtvrtinu, problémů v rodinných vztazích o šest procent a syndromu CAN o procent dvanáct. Syndrom CAN je milosrdně technické označení pro syndrom týraného dítěte.

Na vzestupu jsou také problémy děcek s internetem, počet případů vzrostl o šestnáct procent. Za loňský rok Linka zaregistrovala přes sto padesát hovorů, které se týkaly kyberšikany, a většina volajících na tohle téma byly dívky mezi dvanácti a čtrnácti lety. Obecně víc volají dívky, představují pětašedesát procent všech volajících. A nejčastěji ve věku patnácti až sedmnácti let.

I když byl rok 2020 pro Linku bezpečí z důvodu pandemie Covidu-19 a následných opatření náročný, podařilo se nám udržet nonstop provoz a být tak dětem k dispozici 7 dní v týdnu 24 hodin denně. Z důvodu rostoucího zájmu o on-line komunikaci jsme rozšířili provozní dobu chatu z devíti na dvanáct hodin a otevřeli jsme další chatovací místnosti. Vytíženost jsme zaznamenali i v on-line poradenství,” vysvětluje ředitelka Linky bezpečí Soňa Petrášková. „Rodičovská linka také prodloužila svou provozní dobu a jako další formu pomoci jsme spustili vlastní podcast s názvem Na tenké Lince.

Linka v bezpečí

Linka bezpečí je ukázková neziskovka. Víte, neziskovka, taková ta věc, o které espéďáci tvrdí, že by se měla zrušit, pokud se to náhodou nějak netýká fotbalu? Jako taková by samozřejmě nemohla přežít bez podpory Ministerstva práce a sociálních věcí nebo vnitra. V posledních letech ale dárců přibývá, často to bývají města a obce… ale i individuální dárci nebo organizace.

Potěšila nás běžecká výzva, kterou připravila iniciativa Rozběháme Česko společně s panem generálem Pavlem. Zapojilo se do ní přes tři tisíce běžců a podařilo se vybrat neuvěřitelných 155 740 Kč. Celý výtěžek byl panem generálem Pavlem předán Lince bezpečí, za což jsme velmi vděční,“ říká Petrášková.

V roce 2021 se chce Linka bezpečí zaměřit taky sama na sebe. Bude navyšovat kapacity konzultantů i modernizovat své procesy, aby mohla lépe pomáhat dětem, ale také aby se pracovalo lépe samotným konzultantům. „Naší prioritou je udržet stávající nastavení péče o zaměstnance a vytváření příjemného prostředí pro jejich psychicky náročnou práci,“ dodává ředitelka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články