Lidovci a Starostové chtěli podpořit Drahoše. Prezidentský kandidát podporu duchapřítomně odmítl – G.cz
Vyhledávání

Lidovci a Starostové chtěli podpořit Drahoše. Prezidentský kandidát podporu duchapřítomně odmítl

Prezidentské volby 2018 se nejspíše ponesou ve znamení občanských kandidátů, třeba Jiřího Drahoše.
Zdroj: Profimedia.cz

Koalice KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí se chystá v prezidentských volbách podpořit kandidaturu bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše. Ač mají obě strany pravdu v tom, že je to jasnou deklarací jejich podpory demokratických hodnot, které pro ně Drahoš z kandidátského portfolia nejlépe reprezentuje, neuvědomují si, že svým krokem mohou srazit Drahošovu stoupající hvězdu zpět na zem. Naštěstí Drahoš sám si toho je dobře vědom.

Jan Palička
Jan Palička 6.7.2017, 08:00

Jedním z překvapení nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny byl i rozpad tradiční koalice TOP09 a hnutí Starostů a nezávislých. Namísto topky se Starostové rozhodli zkusit v těchto volbách štěstí po boku KDU-ČSL. Mezi oběma starostovskými aliancemi je ale jeden velký rozdíl. Zatímco v minulosti byli kandidáti STAN na kandidátkách TOP09 a tudíž stranám stačilo pro zisk poslaneckých mandátů překročit hranici 5 % hlasů, nynější koalice s Lidovci k tomu, aby se dostala do sněmovny potřebuje získat nejméně 10 % hlasů.

Lidovci a Starostové představili svůj společný program, v němž jasně deklarovali, že hodlají prosazovat demokratické hodnoty, podporovat členství Česka v EU a dělat mírně středopravou politiku pro lidi. Vzhledem k tomu, že to samé slibuje i prezidentský kandidát Jiří Drahoš, rozhodli se nyní Starostové s Lidovci jeho kandidaturu podpořit. To pochopitelně dává smysl, když někdo razí společné hodnoty a má podobnou vizi budoucnosti, měl by stát při sobě. V tomto konkrétním případě ale může jít o značně dvojsečnou zbraň.

Lidovecko-starostovská podpora by pro bývalého předsedu Akademie věd Drahoše mohla být pomyslným polibkem smrti a to hned z několika důvodů. Prvním je to, že Drahoš se od začátku profiluje jako občanský kandidát s jasnou minulostí, za nímž nestojí žádná politická lobby. V okamžiku vyslovení podpory koalice KDU-ČSL a STAN by chtě nechtě mohl být částí voličů začat vnímán jako kandidát Lidovců a Starostů.

Druhým kamenem úrazu by pak mohlo být to, že zatímco podpora ještě nedávno neznámého Drahoše mezi voliči prudce stoupá a v některých průzkumech je již srovnatelná s podporou současného prezidenta Miloše Zemana, podpora koalice KDU-ČSL a STAN stagnuje. Drahoš by se podle aktuálních výsledků předvolebních průzkumů bezpochyby dostal minimálně do druhého kola prezidentské volby, kdežto Lidovci a Starostové by se současnými zhruba 8 % zůstali před branami Poslanecké sněmovny.

Jestli něco Drahoš, který se momentálně zdá být jediným mužem schopným porazit v prezidentské volbě Miloše Zemana, nepotřebuje, pak je to potenciální podpora neúspěšné mimoparlamentní strany. Právě tento osud bohužel hrozí Lidovcům a Starostům. Parlamentní volby se konají v září, prezidentské pak v lednu. Jestliže koalice KDU-ČSL a STAN opravdu chce Drahoše podpořit, měla by počkat minimálně do voleb a učinit tak podle jejich výsledků. Soušasná deklarace podpory následovaná podzimním volebním debaklem, mohla Drahošovi způsobit více škody než užitku. Naštěstí si toho byl sám prezidentský kandidát na rozdíl od Lidovců a Starostů vědom a jejich podporu s díky odmítl a do voleb i nadále jde čistě sám za sebe.

Tady se pak můžete pobavit nad poněkud přitroublým volebním spotem Lidovců a Starostů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články