Výsměch lidovcům a Starostům: lídři v předvolebním klipu vypadají jako teplí bratři ze skauta – G.cz
Vyhledávání

Výsměch lidovcům a Starostům: lídři v předvolebním klipu vypadají jako teplí bratři ze skauta

Zdroj: Youtube KDU-ČSL/STAN

KDU-ČSL spolu s hnutím Starostové a nezávislí půjdou do říjnových voleb do Poslanecké sněmovny v koalici. Na lidoveckém sjezdu, který společný postup definitivně potvrdil, představili lidovci předvolební videoklip, který by jim měl pomoci získat voliče. Bohužel, klip režírovaný Filipem Renčem se poněkud míjí účinkem a místo touhy volit novou koalici vzbuzuje posměšky. Straničtí předsedové Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík v něm více než cokoliv jiného voličům připomínají dva nerozlučné homosexuály, kteří spolu strávili celý život už od skautských let.

Jan Palička
Jan Palička 30.5.2017, 14:26

Česká politická scéna pro nadcházející sněmovní volby zaznamenala jednu podstatnou změnu. Tou bylo odštěpení hnutí Starostové a nezávislí od TOP 09 a vytvoření koalice s KDU-ČSL. Oproti minulosti to budou mít obě strany těžší. Zatímco v předchozích volbách byli členové STAN na kandidátce topky a stačilo jim pro vstup do sněmovny 5 % hlasů, společná kandidátka dvou stran bude letos muset bojovat minimálně o 10 % hlasů.

Sobotní sjezd lidovců definitivně posvětil koalici se Starosty s tím, že ani jedna ze stran se nebojí, že by společně získaly méně než nutných 10 %. Zároveň bylo na sjezdu představeno předvolební video, které by mělo přilákat nové voliče. Reakce veřejnosti jsou ale na klip poněkud opačné, než by si koaliční špičky přály.

Předvolební klip natočil lidovcům a Starostům Filip Renč, který je autorem například i předvolebního klipu Miloše Zemana a obecně platí za zkušeného filmaře. Amatérismus tedy rozhodně klipu nemůže někdo vytknout, natočený je opravdu precizně, řemeslnou kvalitu by ostatní strany mohly koalici závidět. To je ale bohužel asi tak vše, co je na klipu záviděníhodné.

Klip sleduje různé aktivity skupinky dětí, v jejichž čele stojí blonďatý chlapec s brýlemi a jeho tmavovlasý nejlepší kamarád. Ano, hádáte správně, již od prvního záběru je jasné, že bylo užito klišé, kdy oni dva chlapci jsou vlastně předsedou lidovců Bělobrádkem a lídrem hnutí STAN Gazdíkem.

Kluci spolu běhají, přetahují se s lanem, skáčou do vody, hrají kámen nůžky papír, skládají u táboráku jakýsi skautský slib a lezou na skálu, kde se ze samé radosti obejmou. Nechybí české vlajky a ani pro křesťanské demokraty symbolický kříž. V záběru se divákovy nejhorší obavy naplní a v prolínačce se z kluků stanou straničtí lídři, kteří ruku v ruce kráčí vstříc světlým zítřkům.

Již během prvních minut, kdy byl klip ke zhlédnutí na internetu, se začaly množit komentáře lidí, kteří s úsměvem poukazovali na to, že spíše než jako video o koaličním partnerství působí klip jako propagační materiál k partnerství registrovanému. Paradoxem je, že něco takového vypustily do světa zrovna dvě strany, které jsou v otázce stejnopohlavních svazků konzervativní a proti homosexuálním párům víceméně brojí.

Druhou vadou na kráse je pak i to, že klip podtrhuje kritizovaný fakt, že do stranického vedení lidovců nebyla zvolena ani jedna žena. I v klipu jsou děvčata jen jakousi nutnou stafáží dobrou tak leda k tomu, aby nad chlapci s možná až moc důvěrným vztahem mávala vlaječkami. To, že logo koalice vypadá jako symbol ovládání hlasitosti, pak video reflektuje tím, že z loga dělá právě symbol ovládání hlasitosti. Jak kreativní.

Jisté je, že pokud něco pomůže Starostům a lidovcům do Sněmovny, úsměvné video to asi nebude. Kéž by alespoň v případě úspěchu byla souhra Bělobrádka s Gazdíkem tak idylická jako vztah jejich dětských altereg v předvolebním klipu. A možná by jim posměšky nad homosexuálním nádechem videa mohly pomoci k tomu, aby k danému tématu přehodnotili svůj postoj a přistupovali k sexuálním menšinám o něco liberálněji.

Tady se podívejte, proč se možná koalici vymstí to, že nechají Moraváka Gazdíka kandidovat v Praze.

Podobné články

Doporučujeme

Další články