fb pixel Lech Wałęsa dnes už nikoho z mladých v Polsku nezajímá, říká o bývalém prezidentovi producent Lešek Wronka – G.cz
Vyhledávání

Lech Wałęsa dnes už nikoho z mladých v Polsku nezajímá, říká o bývalém prezidentovi producent Lešek Wronka

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Lech Wałęsa je pro Poláky něco jako Václav Havel pro nás. Dnes je to přesně 30 let, kdy byl zvolen polským prezidentem. Paralel s československým a později českým prezidentem ale najdeme víc. Jakých? Po obou se například jmenuje letiště! O pohled na tohoto politika se s námi podělil hudební producent Lešek Wronka.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 9.12.2020, 10:54

Ano, je to tak. Po polském politikovi je od 10. května 2004 pojmenované mezinárodní letiště v Gdaňsku a logo letiště obsahuje dokonce jeho podpis. V Česku se o změně názvu Letiště Praha na Letiště Václava Havla vedly diskuze a ke změně nakonec došlo v roce 2012 v den výročí narozenin bývalého prezidenta České republiky, tedy 5. října.

Něco jako Havel?

Wałęsa je dnes pro Poláky stejně jako Havel pro Čechy především symbolem. Jsou lidé, kteří ho bezmezně obdivují a uznávají, ale najdou se i tací, u nichž dnes budí někdy až rozporuplné plné pocit, a to i s ohledem na část jeho minulosti, kdy je spojovaný s polskou StB, u které byl veden pod krycím jménem Bolek.

Kdo jiný by ale měl mluvit o polském politikovi, když ne někdo, kdo k má k Polsku přímé vazby. Oslovili jsme proto česko-polského skladatele a hudebního producenta Leška Wronku, který nám popsal, jak je Wałęsa vnímaný dnes samotnými Poláky. Jeho komentář vám nyní přinášíme.

Symbol konce komunistické éry

„Lech Wałęsa je v Polsku samozřejmě symbol konce komunistické éry vládnutí. Pro starší generaci, která vyrostla v tzv. „komuně“ bude tím elektrikářem, který stál v čele hnutí Solidarita a jako jeho zakladatel a vůdce přispěl jako takový obrovskou mírou k rozpadu komunismu. Jelikož Polsko bylo první zemí východního bloku, kde komunismus padl, tak samozřejmě Wałęsa se sám cítil jako nejodvážnější a nejschopnější ze všech vůdců tehdejších opozičních hnutí v socialistickém bloku. Proto jeho forma vystupování, projevy a způsob jednání vždy hraničily s drzostí, jistotě plynoucí s přesvědčení o své neomylnosti a daným bohem posláním vést Polsko novým směrem.

Na druhé straně byl to člověk s přirozenou inteligencí, neochvějnými postoji, dobrý organizátor, odhodlaný bez ohledu na následky dovést revoluci do vítězného konce. Byla to právě jeho aura „lidového vůdce,“ která ho nakonec vynesla na post prvního nekomunistického prezidenta.

Neosvědčil se

V roli prezidenta se samozřejmě neosvědčil. Proto paradoxně prohrál další volby s bývalým komunistou Kwaśniewskim. Dnes je Lech Wałęsa pro mladé historickou postavou polských dějin, která je vůbec nezajímá.

Pro střední generaci, především městskou, je stejným zaprodancem jako každý člověk, kterého zkazila moc, navíc zprofanovaným téměř prokazatelnou spoluprací s polskou STB, a to pod jménem „Bolek“. No, a pro starší generaci zůstal velkou postavou polské revoluce, kterého sama revoluce sežrala. Lech Wałęsa se občas snaží glosovat polskou politickou scénu, ale i když velmi často trefně analyzuje situaci a u značné části polské populace je i populární ostrou kritikou vládnoucí strany PIS a zejména jejího předsedy Kaczyńskieho, tak přesto ho nikdo v podstatě nebere vážně…“

Děkujeme, Lešku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články