Konec jedné velké lásky?
Ve čtvrtek došlo k dlouho očekávanému rande Donalda Trumpa a Kim Čong-una. Nedopadlo však zrovna nejšťastněji. Kvůli neochotě severokorejského diktátora vzdát se svého jaderného arzenálu, odešel americký prezident z jednání předčasně a dokonce zrušil i plánovaný oběd. Je otázkou, jak se jejich vztah na dálku bude nyní vyvíjet. Pravděpodobně to bude opět přes sociálních sítě. Jestli se ještě uvidí, je otázka. Zatím to na pořadu dne není.
I když se naplnila očekávání a žádného velkého prohlášení jsme se po hanojské schůzce nedočkali, Trump a Kim jsou na tom mnohem lépe než na samém začátku.
Vzpomeňme, jak Trump během svého prvního vystoupení na Valném shromáždění OSN hrozil svému protějšku z KLDR úplným zničením. Nejen jeho, ale i celé země, pokud to bude nezbytně nutné a Kim bude vystrkovat růžky. Začalo to pěkně zhurta. "Rakeťák na své sebevražedné misi může zabít sebe i celý národ,“ uvedl tenkrát Trump.
I po takovémto vzplanutí vášně však může následovat harmonický vztah. Vede k tomu hodně dlouhá a trnitá cesta, ale Trump a Kim se nezalekli a vydali se po ní.
Láska přes internet
Vraťme se však na úplný počátek jejich vzájemného oťukávaní. Stejně jako mnoho jiných vztahů v současné době, i ten jejich začal v podstatě na sociálních sítích. Necelé tři týdny před složením prezidentské přísahy a nastoupením do úřadu napsal Trump na Twitteru: "Severní Korea právě oznámila, že pokročila do finální fáze vývoje jaderné zbraně, která je schopna zasáhnout území USA. To se nikdy nestane!“
Následoval rok plný vzájemného škádlení: Kim prováděl testy svých jaderných zbraní a Trump si z něj utahoval a současně mu vyhrožoval. Celé to vygradovalo až v to, že Trump vzkázal vůdci KLDR, že se může těšit "na oheň a zuřivost, jakou svět neviděl".
Dne 19. září 2017 následoval zmiňovaný jadrný projev v OSN, na který přišla reakce z KLDR, v níž byl Trump přirovnám ke štěkajícímu psu.
Kdo má lepší "tlačítko"?
Pak přišel rok 2018, ve kterém se dvojice po dlouhém přešlapování odhodlala jít na první rande. Přitom ještě na začátku roku pokračovali ve starých zajetých kolejích a na dálku se hádali, kdo je koho schopen dřív zničit. Trump to uzavřel tím, že jeho "tlačítko" na odpálení jaderných zbraní je větší a silnější než Kimovo. Ale především dal vědět, že mu funguje.
Následně se začaly věci měnit. A jak už to chodí, když dva nejdou svému štěstí naproti sami, objeví se někdo třetí, kdo jim dostaveníčko dohodne. Tím třetím byl Mun Če-in, prezident Jižní Koreje. Toho motivovaly jeho vlastní zájmy a zájmy jeho lidu. Rád by formálně ukončil příměřím korejskou válku, která se táhne už od roku 1953. Usoudil, že dát dohromady Trumpa a Kima by mu mohlo pomoci.
Jihokorejská delegace předala ve Washingtonu vzkaz, že Kim se chce sejít s americkým prezidentem a Trump řekl ano. Celý svět žil v napětí, co z toho bude. Trump nejprve dělal drahoty a setkání, které bylo naplánované na 12. června v Singapuru odřekl. Kimovi napsal, že na to není vhodná doba. Na setkání se údajně těšil, ale zklamalo ho Kimovo nenávistné prohlášení o tom, že bude setkání zrušeno ze strany KLDR.
Dalo to ještě obrovské úsilí, aby rande v Singapuru proběhlo. Nakonec se dva velcí vůdci sešli a po schůzce nešetřil ani jeden z nich superlativy o svém protějšku. Trump například uvedl, že Kim je velmi talentovaný. Vyjádřil mu slova obdivu, že se stal vůdcem tak v mladém věku. On sám takového postavení dosáhl až mnohem později.
Vzal to hodně hopem. Už po prvním rande řekl, že jej ve vhodnou dobu pozve na návštěvu. Eventuálně prý navštíví Pchjongjang. "Znovu se setkáme. Setkáme se mnohokrát,“ prohlašoval tehdy. Kim vyjádřil poděkování svému novému partnerovi a řekl, že jejich setkání je výsledkem tvrdé práce prezidenta Trumpa.
Rozhodne třetí schůzka
A co se dělo v mezidobí, než se ti dva znovu sešli? Trump se například na začátku roku 2019 pochlubil, že dostal od severokorejského vůdce dopis. Doslova řekl: "Obdržel jsem báječný dopis od Kim Čong-una, skutečně jsme navázali velice dobré vztahy.“
Druhé rande bylo na spadnutí. Jako místo dalšího rendez vous byla zvolena vietnamská Hanoj, ve které se Kim a Trump po dlouhých osmi měsících ve středu večer znovu setkali. Po jejich společné večeři nenasvědčovalo nic tomu, že by mohlo dojít k rozepři, ale druhý den, ve čtvrtek, bylo už všechno jinak. Kim chtěl víc, než mu byl Trump ochoten nabídnout a bylo po romantice. Ono zrušit sankce bez ochoty KLDR denuklearizovat by doma Trump asi těžko obhájil. Nekonal se ani společný oběd a nezbývá vyhlížet, než se domluví na další schůzce. Protože jak už to tak bývá, jestli se dva k sobě hodí, se pozná až po třetím rande.
A zde si můžete přečíst o novele zákona o elektronických komunikacích: Stačilo se pár dní smát Martě Novákové a vláda začala makat.