fb pixel Láska nebeská je jako moderní Popelka: Bez „Děti, nekupujte drogy!“ by to už nebyly pravé Vánoce – G.cz
Vyhledávání

Láska nebeská je jako moderní Popelka: Bez „Děti, nekupujte drogy!“ by to už nebyly pravé Vánoce

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Láska nebeská měla premiéru před 20 lety a za tu dobu si dokázala najít místo nejen v srdcích ostrovních diváků, kterým náleží každým coulem, ale tak nějak celosvětově. Velkou fanouškovskou základnu má vánoční romantická komedie Richarda Curtise i v Česku, kde snímek patří k prosincovým svátkům už skoro stejně tradičně jako Popelka.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 13.11.2023, 17:33

Láska nebeská

V listopadu 2003 se nejprve v amerických, poté v britských a nakonec i v českých kinech objevil snímek scenáristy Richarda Curtise Láska nebeská – a vznikl kult. Na první pohled obyčejná, i když hvězdně obsazená vánoční romantická komedie se stala nejenom jedním z kanonických filmů prosincových svátků, ale kinematografii dala mnoho a mnoho méně zdařilých kopií založených na proplétání několika příběhů postav, které se více či méně znají.

Pro Curtise, nejpopulárnějšího britského scenáristu, který stojí mimo jiné za sitcomy Černá zmije či Mr. Bean a legendární komedií Čtyři svatby a jeden pohřeb, se navíc jednalo o jeho režijní debut. Curtis platí za mistra romantických filmů a záruku opravdu zábavného slaďáku, který se sice lepí jako cukrkandl, ale stejně mu to odpustíte. Jeho vlastně pohádkové příběhy zasazené do moderního světa zklamou opravdu málokdy. V Lásce nebeské ze sebe autorsky vyždímal maximum, protože právě hlášky jsou jednou z věcí, díky nimž byl film tak úspěšný a je dnes tak kultovní. Výběr našich oblíbených najdete v galerii níže. Máte svoje favority? Napište nám do komentářů!

Láska nebeská byla nominována na tři ceny BAFTA a na dva Zlaté glóby. Bill Nighy, který filmu vévodí v roli stárnoucí rockové hvězdy snažící se „vo comeback za každou cenu“, se v roce 2018 nechal slyšet, že si svou slavnou hlášku „Děti, nekupujte drogy. Staňte se hvězdou a budou vám je dávat zadarmo“ chce nechat vytesat na náhrobek.

Podobně ikonická je i scéna, kde Hugh Grant v roli čerstvě zvoleného britského premiéra tančí v chodbách domu na Downing Street 10 do rytmů pecky Jump od The Pointer Sisters. Zajímavé je, že Grant chtěl svou postavu hrát naprosto seriózně a do scény se mu vůbec nechtělo. „Víte, byla tam ta hororová scéna, v níž musím tančit po celém domě. Řekl bych, že to byla nejnesnesitelnější scéna, jakou jsem kdy natáčel. Nebylo snadné pro Angličana po čtyřicítce v sedm ráno zcela střízlivý něco takového natáčet,“ řekl po premiéře filmu herec v rozhovoru magazínu MSN. Ale doslova v poslední chvíli, tedy v den, kdy se scéna měla točit, se někomu ze štábu podařilo ho přemluvit a změnit názor. Výsledek, jak víme, je boží.

V roce 2017 pak vzniklo takové malé sequel, které pomocí několika krátkých scének ukázalo fanouškům, jak jejich oblíbené postavy skončily. Dozvíme se, co se stalo Colinu Firthovi a jeho portugalské ženě, se kterou se do sebe zamilovali navzdory jazykové bariéře, nebo jestli nebohý Andrew Lincoln přežil skutečnost, že se jeho nejlepší kamarád oženil s jeho milovanou Keirou Knightley. Volné pokračování vzniklo především z charitativních důvodů, bylo uvedeno jen na BBC a na internetu. Výtěžek tvůrci věnovali kampani Červených nosů, což je sbírka na podporu zdraví, bezpečí a vzdělání dětí na celém světě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články