fb pixel Kult jménem Beastie Boys: Trojice přidrzlých spratků, která udělala díru do světa hudby – G.cz
Vyhledávání

Kult jménem Beastie Boys: Trojice přidrzlých spratků, která udělala díru do světa hudby

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Když se řekne Beastie Boys, všem se automaticky vybaví trojice přidrzlých amerických frajírků, kteří pořvávají venku na lidi a svou nebezpečnou jízdou na skateboardu ohrožují okolí. Bylo tomu tak až do roku 2012, když jeden ze zakladatelů kapely – Adam Yauch, kterého známe spíš pod pseudonymem MCA, zemřel ve věku 47 let. Dnes si připomínáme 9 let od jeho smrti.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 4.5.2021, 09:15

Drzá trojka z New Yorku

O Beastie Boys můžeme bez ostychu psát jako o jedné z nejkultovnějších hiphopových kapel v historii hudby, i když její začátky směřovaly spíše k jiným žánrům, konkrétně k hardcoru a punku. I když jsme o nich psali jako o trojci, tak začínali v roce 1981 v počtu čtyř. Původně se vlastně nejmenovali ani Beastie Boys, ale Young And The Useless a už rok po založení vydali své první amatérské EP s názvem Polly Wog Stew, které se jejich pozdější tvorbě vůbec nepodobalo. Tvrdé kytary však odložili až při tvorbě další desky, která už se nesla v pomezí punku a rapu. Toto neobvyklé spojení je odlišilo od ostatních kapel, což byl možná i jedním z klíčů jejich úspěchu.

Stálé složení kapely Beastie boys je tedy Adam „Ad-Rock“ Horovitz, Michael „Mike D“ Diamond a Adam „MCA“ Yauch. Kromě toho kapela vystřídala dva koncertní DJe. Jedním z nich byl André „Doctor Dré“ Brown a tím druhým Mixmaster Mike, který v minulém roce navštívil Českou republiku.

Beastie Boys měli štěstí, protože se jim do cesty připletl koncertní spoluhráč a zároveň i producent Rick Rubin, se kterým vytvořili v roce 1986 svou první studiovou desku s názvem Licensed to Ill, která se stala absolutním hitem. Vyšla pod labelem Def Jam a produkoval ji Rubin, kterému spolupráce na desce rovněž pomohla v kariéře a ke spolupráci se jmény jako Linkin Park, Adele, Kanye West nebo Slipknot. Nicméně deska Licensed to Ill se stala první rapovou nahrávkou v čele amerických hitparád a prý se jí dodnes prodalo několikset tisíc kusů. Není divu, že se dostala do všech možných historických žebříčků v oblíbenosti a tak dále. Hity jako Fight For Your Right, Girls nebo No Sleep Till Brooklyn zlidověly a staly se popkulturním odkazem 80. let, který dodnes slýcháváme ve filmech nebo videohrách.

Úspěch desky pomohl talentovaným mladíkům k poměrně velkému úspěchu. Díky podepsání smlouvy s Def Jam Recordings totiž mohli doprovázet na americkém turné zpěvačku Madonnu na turné po USA, což jejich popularitu zvedlo ještě výš. Na Madoninně Virgin Tour vystupovali v roli drzích spratků, kterým je všechno jedno, čímž si vytvořili image „punkáčů“ s odporem vůči autoritám.

Kapela za svou kariéru prodala přes 40 milionů desek a v roce 2012 byla dokonce uvedena do rock and rollové Síně slávy společně s rapperem LL Cool J. Kromě toho jsou Beastie Boys držiteli několik cen Grammy za nejlepší desku nebo nejlepší rapové vystoupení.

Kapela se rozpadla v roce 2012 z důvodu smrti zakládajícího člena Adama Yaucha, který vystupoval pod uměleckým jménem MCA. Tomu byla o tři roky dříve diagnostikována rakovina slinných žláz, ze které se posléze léčil. Yauch byl známý v 90. letech jako velký obdivovatel Tibetu. Sám se věnoval budhismu a snažil se organizovat charitativní akce, které Tibetu podporu vyjadřovaly.

Podobné články

Doporučujeme

Další články