fb pixel Kouřící cigareta nad vstupem do radnice: Teplice odhalily unikátní instalaci na počest Jaroslava Kubery – G.cz
Vyhledávání

Kouřící cigareta nad vstupem do radnice: Teplice odhalily unikátní instalaci na počest Jaroslava Kubery

Zdroj: Redakce G.cz

Vzhledem k tomu, že by bývalý předseda Senátu a dlouholetý primátor Teplic dnes oslavil 74. narozeniny, rozhodlo se současné vedení města uctít jeho památku velmi specifickým způsobem. Kromě pamětní desky s nápisem Nepodnikat a nepřekážet se Tepličané mohou těšit i na unikátní venkovní instalaci nad vchodem do radnice. Tou je nainstalovaná cigareta, ze které se jednou za hodinu na 40 vteřin kouří.

Martin Miko
Martin Miko 16.2.2021, 12:49

Teplice uctily Kuberu doutnající cigaretou

Statutární město Teplice se rozhodlo v den 74. narozenin odhalit unikátní připomínku na počest bývalého dlouholetého primátora a senátora Jaroslava Kubery. 16. února 2021 by totiž Kubera oslavil 74. narozeniny, takže se vedení města rozhodlo, že mu vytvoří nový pamětní prostor, a to hned na dvou místech. První z nich tvoří venkovní instalace v podobě kouřící cigarety na budově městské radnice a tu druhou reliéf v prostorách uvnitř radnice. Nápis na pamětní desce Nepodnikat a nepřekážet byl jedním z Kuberových životních hesel, které často a rád opakoval, vysvětlil novinářům současný primátor a senátor Hynek Hanza (ODS).

Slavnostního odhalení se kromě vedení města zúčastnila i Kuberova žena nebo předseda Senátu Miloš Vystrčil. Manželka zesnulého předsedy Senátu konstatovala, že by její muž neobvyklou venkovní instalaci zajisté ocenil.

Autorem instalace je 31letý umělec Adam Kovalčík, jenž vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, ateliér Figurálního sochařství prof. Jana Hendrycha. Adam Kovalčík je výhercem soutěže „Socha Jana Nepomuckého pro kruhový objezd v Nepomuku“, kterou město nezrealizovalo. Je autorem pamětní desky architekta Jana Kaplického, medaile Ministerstva kultury „Artis Bohemiae Amicis“ nebo instalace soch slepic na autobusové zastávce v Ostravě.

Vzhledem k aktuální epidemické situaci neproběhlo slavnostní odhalení s účastí veřejnosti. Občané si však budou moci venkovní instalaci prohlédnout při procházce městem. Vnitřní část instalace v podobě pamětní desky s nápisem Nepodnikat a nepřekážet bude dostupná v úředních hodinách.

Jaroslav Kubera (16. 2. 1947–20. 1. 2020) pracoval v letech 1990 až 1994 jako tajemník městského úřadu. V roce 1994 byl zvolen starostou města. V roce 2002 se Teplice staly statutárním městem a Jaroslav Kubera primátorem města. Vítězství zaznamenal šest volebních období v řadě. V roce 2000 úspěšně kandidoval do Senátu Parlamentu ČR. Od roku 2016 byl jeho místopředsedou, od roku 2018 pak předsedou. Na pozici primátora města Teplice vytrval do roku 2018, kdy ho vystřídal stranický kolega a současný primátor Hynek Hanza.

Podobné články

Doporučujeme

Další články