fb pixel Koronavirus zatloukala samospráva ve Wu-chanu, tvrdí CIA – G.cz
Vyhledávání

Koronavirus zatloukala samospráva ve Wu-chanu, tvrdí CIA

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Po celé měsíce Trump mlátí Číně o hlavu to, že nereagovala dostatečně rychle při prvním výskytu nemoci covid-19, že schválně zatajovala informace a že nechala ze země virus utéct do zbytku světa. Ne, že by to nebyla pravda, ale nový oficiální report amerických tajných služeb odhaluje komplexnější vizi.

Jan Studnička
Jan Studnička 20.8.2020, 12:46

Hněv Bílého domu

Prezident Donald Trump a jeho administrativa používala po celé měsíce koronavirus politickou sbíječku na rozbíjení všech argumentů nebo požadavků Čínské lidové republiky. “Na nic nemáte nárok, nakazili jste celou planetu, Tchaj-wan od nás dostane sedmdesát stíhaček!”

Spojeným státům se tenhle narativ extrémně hodil, protože jsou zakleslí v pomalu stydnoucí válce už téměř rok a spor pořád eskaluje. Provokativní prodeje zbraní, tahanice o Hong Kong, rušení konzulátů a podobně. Dává tedy smysl, že si Američané chtěli posvítit na to, jak to se začátkem pandemie tedy skutečně bylo. Případné důkazy o tom, že čínští komunisté zamlčovali šířící se epidemii, byl mohli v rukou USA nadělat velkou paseku.

Jako u většiny komplexních otázek, i na tu: “Zamlčovali Číňané šíření koronaviru?” se evidentně dá odpovědět ANO i NE.

Strach z popravy

Report sestavený pro americké veřejné činitele tajnými službami říká, že se v Číně sice zamlčovalo, ale zamlčovalo se na lokální úrovni. Konkrétně, že hlavní představitelé Čínské lidové republice o ničem nevěděli, dokud nebylo pozdě. Lokální samospráva ve Wu-chanu a provincie Chu-Pej se snažila pandemii ututlat co nejdéle ze strachu před represemi.

Taky se nemůže říct, že strana není na vině, protože jednak ti, kteří epidemii zatloukali byli členové strany, ale především… když vytvoříte prostředí, kde se veřejní činitelé bojí popravy natolik, že zamlčí informace o potenciální pandemii, která má teď na svědomí skoro osm set tisíc mrtvých, jste taky na vině.

Zjištění amerických tajných služeb se shoduje s oficiálním vyjádřením čínské vlády a zjišťení nezávislých médií.

Podobné články

Doporučujeme

Další články