fb pixel Koronavirus v KLDR? Nikdy, tvrdí Kim. Tak proč zastřelili prominenta, který po návratu z Číny opustil karanténu? – G.cz
Vyhledávání

Koronavirus v KLDR? Nikdy, tvrdí Kim. Tak proč zastřelili prominenta, který po návratu z Číny opustil karanténu?

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Přes to, že Kimův totalitní režim tvrdí, že tam u nich žádného člověka nakaženého koronavirem nemají, západní země jim to vůbec nevěří. Nejenom, že Severní Korea je nechvalně známá svým notorickým lhaním, ale s tím, jak je na tom jejich zdravotnictví, by neměli ani šanci poznat symptomy viru, dokud nebude úplně pozdě. A v takovém případě je země proti koronaviru naprosto bezbranná.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.2.2020, 13:53

Na symptomy aplikujte kulku

Minulý týden se jeden severokorejský prominent vracel z návštěvy Číny a byl pochopitelně zavřen do karantény. V domění, že na něj se pravidla nevztahují, opustil karanténu předčasně a vydal se do veřejných lázní. Takže byl pochopitelně popraven.

To je velice severokorejské řešení. Vlastně by se nikdo nedivil, kdyby Severokorejci nechali popravit kohokoliv, kdo jen trochu zakašle. Problém je, že koronavirus je nakažlivý už během inkubační doby, kdy je běžně nerozpoznatelný, takže přes to, že Kimův režim tvrdí, že zatím nemají ani jeden případ nákazy, mohou mít nakažených už desítky lidí, aniž by to věděli.

Anebo mohou prostě lhát, protože to je Severní Koreji taky docela vlastní. Ostatně, co byste čekali od nejtužší komunistické diktatury na světě, která přerostla v podivnou absolutistickou monarchii. Ve zkratce, nikdo teď přesně neví, co se s koronavirem v Koreji děje. A pravděpodobně to neví ani sami Korejci.

Absolutní karanténa

Severní Korea je nejuzavřenější stát na světě, takže je těžší propašovat do země nějakou nemoc. Alespoň konvenčním způsobem. Hranice mezi Severní Koreou a Čínou se překračuje celkem často na obě strany a pohraničníci ani jedné země tomu nejsou schopni zabránit.

Kromě toho ale nechal Pchjongjang neprodyšně uzavřít hranice. Žádní cizinci do země, ale vlastní lidi musí automaticky projít karanténou. Řada státníků už se nechala vidět v televizi s rouškami, božský Kim Čong-un ale ne. Protože Kim Čong-un se nemůže nakazit, když je to bůh. Duh.

Režim zkrátka dělá všechno proto, aby se k nim virus nedostal. Protože jsou si velice dobře vědomi toho, že pokud se k nim dostane, bude to špatné. Jakože hodně špatné.

Bylinky a modlitbička ke Kimovi

Musíte si uvědomit, že Čína velice špatně zvládá situaci kolem koronaviru. Čína. Světová zdravotnická organizace se domnívá, že Čínská lidová republika nakonec bude schopná epidemii zastavit a vyrovnat se s nemocnými. Ale Severní Korea by se nedokázala vypořádat ani s epidemií rýmy.

Jejich zdravotnictví je v dezolátním stavu. Řada vesnic a měst vůbec nemá lékařskou ordinaci, větší města mají, ale počet lékařů vůbec neodpovídá ohromnému počtu lidí, kteří na doktory vycházejí. Do toho má Severní Korea velice, ale velice málo léčiv. I za normálních okolností toho umí vyrobit jen velice málo a lékaři často vyrážejí do hor trhat léčivé bylinky. Ty nejlepší léky se berou z Číny. Ale Peking teď bude všechno potřebovat pro sebe, takže odtud pomoc nepřijde.

Nikdo v Koreji taky nepozná a nezachytí příznaky nemoci, protože nejsou přístroje ani know-how. A v neposlední řadě - koronavirus se bude šířit bleskově, protože nikdo v zemi nemá pořádný imunitní systém. Podle posledních odhadů žije bez pořádného přísunu vitamínů a v podvýživě zhruba polovina země.

Západ si kouše nehty

Samozřejmě, že smrtící epidemii, která vymlátí miliony lidí si nikdo nepřeje. Jak z morálních důvodů, tak z důvodu vlastní bezpečnosti. Světová zdravotnická organizace teď tlačí na Spojené národy, aby udělaly výjimku v sankcích uvalených na Severní Koreu za nedovolené nukleární testy.

A výjimka pravděpodobně udělena bude, protože jestli v Koreji někdo nezasáhne, skončí to jatkami. Buď bude národ kosit koronavirus nebo sám velký vůdce Kim. Protože bude třeba střílet nakažené, uprchlíky i odpůrce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články