fb pixel
Vyhledávání

Koronavirus je příležitost pozdvihnout v Čechách úroveň hygieny, říká přední český lékař Roman Šmucler

Zdroj: Archiv Romana Šmuclera/Institut Asklepion

Představovat obšírněji docenta Romana Šmuclera je asi celkem zbytečné. Jedná se o předního českého stomatologa a také majitele nestátního zdravotnického zařízení. Veřejnost ho ale zná také například z televize Nova, kde byl mimo jiné moderátorem první i druhé řady soutěže Nejchytřejší Čech. Je osobností, která se čile vyjadřuje k dění ve společnosti, pokud má pocit, že je co říct. Nyní se aktivně zapojuje do diskuzí kolem koronaviru, který již pár měsíců děsí celý svět.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 6.3.2020, 08:00

Roman Šmucler je český zubní lékař, stomatochirurg, specialista na laserovou a estetickou medicínu, předseda Společnosti estetické a laserové medicíny, ale také prezident České stomatologické komory a vysokoškolský pedagog. Úspěšně provozuje Institut Asklepion, které je zaměřené na laserovou a estetickou medicínu. Je čestným členem Společnosti estetické a laserové medicíny ČLS JEP. Kromě mnoha vědeckých a odborných textů je autorem populárně naučné knihy Nevěřte ani mně aneb Špinavé triky a neuvěřitelné možnosti estetické medicíny. Cizí mu rozhodně nejsou ani média. Do jisté míry se dá říct, že je coby moderátor a scénárista, jejich součástí.

V současnosti nešlo nezaznamenat jeho vyjádření ke koronaviru. Rozhodně není fanouškem paniky a veřejnost nabádá ve svých příspěvcích k rozvážnosti. A ta je rozhodně na místě. Přečtěte si rozhovor s Romanem Šmuclerem, který se tolik diskutovaného onemocnění týká.

Na úvod položíme úplně tu nejbanálnější otázku. Máme se bát koronaviru nebo spíš paniky, která se kolem něj rozpoutala?

"Je to příležitost v Čechách pozdvihnout úroveň hygieny. Lidi neumí kašlat, nepoužívají v hromadné dopravě roušky , když jsou "nastydnutí". Lidé nezůstávají v izolaci, když jsou nemocní, naopak , někam běží pro neschopenku. Je to příležitost se civilizačně posunout- třeba mít dezinfekci v každé restauraci na toaletě, zejména té pro personál. Zatím spousta lidí akorát kupuje rýži a skladuje vodu, neb jim to poradili v jednom článku...."

Je opravdu možné přirovnat koronavirus ke chřipce? A je nutné vytahovat na světlo například španělskou chřipku?

"Je to možno přirovnat k sezónní chřipce. Koronavirus je ale nebezpečnější a starší lidé se nemohli nechat očkovat, neb nemáme příslušnou vakcínu. Proto jde, fakticky, o významně vyšší riziko. Španělská chřipka bylo ale něco úplně jiného- horší kmen do válkou zbědované populace bez možností současné medicíny. Třeba neexistovala antibiotika na léčení následných superinfekcí."

Každý rok se opakuje stejná situace - dříve nebo později se objeví chřipková epidemie, na komplikace, které se k "obyčejné" chřipce váží pravidelně rok co rok umírá poměrně značný počet lidí. Jen letos jich bylo již 50 a na JIPech skončilo pomalu na 300 lidí s vážnými komplikacemi. A kolem toho žádná hysterie nepanujete. Proč?

"Protože Češi vědí, že se mají dát očkovat a mají špatné svědomí- články pak "netáhnou" a oni "neklikají" a "nesdílejí". Já bych zdravotníky a první linii státu nechal proti chřipce až na výjimky povinně očkovat. Nejraději bych proočkoval oněch bájných 95% populace. Ušetřili bychom životy i miliardy."

Které nemoci by se lidi měli spíše obávat? Na svém FCB profilu jste zveřejnil zajímavý graf. Vychází z něj nejhůře spalničky.

"Spalničky se podceňují, spousta i dětských lékařů už je zapomněla léčit, jak byl klid díky očkování. Děláme si sami problémy. Pokud někdo onemocní nebo má komplikace, pak volá o pomoc ale očkovat se, to je spousta diskusí o lidských právech...."

Jste majitelem soukromé kliniky, sám jste renomovaný stomatolog. Zaznamenáváte změnu v chování Vašich pacientů? Ruší například pacienti plánované zákroky z důvodů, že mají obavy? A opět - jsou na místě?

"Zatím relativně málo, i kolegové říkají, že chodí méně lidí ale nikoli málo. Jsou i specifické případy- několik "nastydlých " lidí z Itálie se šlo lékaři osobně omluvit..."

V současnosti se stala z tolik oblíbené Itálie pomalu no-go zóna. Zaslouženě? Opravdu by se tato tolik oblíbená destinace měla nyní ignorovat?

"Pokud někdo nepojede dva, tři týdny do Itálie, nic se mu nestane a pořád máme ještě šanci ten virus zlikvidovat, jinak tu bude škodit spoustu let."

Myslíte si jako lékař, že šlo této nové nákaze předejít? Množí se celá řada různých teorií, u nichž si soudný člověk musí klepat zákonitě na čelo.

"Ano, tomuto šlo dobře předejít, kdyby byla v Číně veterinární služba na úrovni EU. Je to ukázka, jak ty "zbytečné" zákazy mají smysl."

Hysterie je nyní všude kolem nás. Dá se odhadnout další vývoj kolem koronaviru? Umí lékaři odhadnout konec této epidemie?

"Teď se řeší, zda se podaří virus zlikvidovat, o což se snaží Světová zdravotnická organizace, či zda z toho bude pandemie. Také je možné, že bude virus v obměnách roky rotovat jako různé prasečí chřipky atd."

Dá se odhadnout, v jakém časovém horizontu se vyvine účinná vakcína?

"Vycházíme z toho, že medicína dnes jde opravdu hodně dopředu... To není moje specializace, ale mluví se o měsících včetně schvalování."

Nemůžeme se ubránit dojmu, že někteří politici ještě přilévají olej do ohně a emoce rozdmíchávají. Ministr vnitra Hamáček chtěl dokonce navrhnout vyhlášení nouzového stavu... Je to nutné? Neměla by vláda spíš lidi uklidnit?

"Šlo o to, abychom uměli zakročit proti překupníkům s klíčovým materiálem. To by možná na začátku opravdu smysl mělo. Epidemiologii v USA řídí lékař v hodnosti admirála (i stomatologii)- s viry je to válka jinými prostředky. Proto musíme mít vysoce specializované a odhodlané lidi na řízení takové situace. Česko má štěstí, že jeden z největších odborníků fakticky řídí naše zdravotnictví- profesor Prymula- nechme ho dělat, co je třeba."

A poslední otázka je poněkud řečnická... Co byste poradil těm, kteří se snaží nepodlehnout panice a chtějí si dál udržet nadhled, aby je to nakonec také nesemlelo?

"Dodržovat hygienu, vyhýbat se davům a pečovat o svoje zdraví. Prostě zlatá střední cesta."

Děkujeme za rozhovor pro čtenáře Géčka, pane docente.

Podobné články

Doporučujeme

Další články