fb pixel Bojíte se koronaviru? Rukou před ústy ještě nikdy nikdo nic nezkazil, ale není třeba panikařit – G.cz
Vyhledávání

Bojíte se koronaviru? Rukou před ústy ještě nikdy nikdo nic nezkazil, ale není třeba panikařit

Zdroj: VANDENBERG AIR FORCE BASE, US ARMY, public domain

Všechna média samozřejmě dvacet čtyři hodin denně a sedm dní v týdnu informují o šíření čínského koronaviru a to je správně, vy byste měli mít všechny informace a médiím to pomáhá se sledovaností a prokliky. Proto uvidíte slovo “koronavirus” v každém headlinu a každém perexu. To bychom my nikdy neudělali. Pointa je, že přes mediální masáž byste se neměli nechat vyschízovat. Zachovejte klid, je pro to hned několik důvodů.

Jan Studnička
Jan Studnička 25.1.2020, 15:54

Čína to zmákne

Tak zaprvé je pravda, že virus se šíří, ale aspoň z dálky to vypadá, že Čína vzala řešení problému extrémně zodpovědně. Samozřejmě nikdy nevíme, jestli se dá věřit tomu, co nám Čínská lidová republika tvrdí, ale minimálně fakt, jak rychle uzavřeli města do karantény svědčí o tom, že vážně moc nechtějí nejenom, aby se virus šířil po Číně, ale zároveň nechtějí způsobovat žádný obří geopolitický problém.

Ostatně tady nám čínský totalitní režim a způsob, jakým strana drží zemi pod kontrolou, může globálně pomoci. V demokratické společnosti se skoro šedesát milionů lidí zavírá do karantény vážně špatně.

Navíc je potřeba zmínit, že tohle není poprvé, co se Čína s něčím takovým potýká. V roce 2002 se právě tam zrodil SARS a ten se podařilo v podstatě úplně zastavit už v polovině roku 2003. Od té doby věnovala Říše středu miliardy dolarů do výzkumných center a přípravných zařízení, aby mohla příště reagovat mnohem rychleji a efektivněji. Ostatně, včera začli Číňané v karanténě ve městě Wu-chan stavět novou nemocnici a ta bude hotová v pondělí. Do toho je navíc nově objevený koronavirus SARSu dost podobný svými symptomy, takže o to lépe by se měl hledat způsob léčení a zastavení šíření. A mimochodem, za celou tu dobu, co SARS řádil po světě, se ani jeden případ nakažení neobjevil v České republice.

Není to naše první rodeo

Obecně tyhle pandemické zabijácké superviry nikdy nejsou pro Českou republiku zas takový problém. Při poslední velké virové panice v roce 2009 se kupříkladu šířila po světě mexická chřipka, což byla zabijácká mutace prasečí chřipky. V Česku se mexickou chřipkou nakazilo zhruba dva a půl tisíce lidí, z toho jich umřelo něco kolem stovky. Na běžnou chřipku přitom v Česku každý rok umře asi dva tisíce lidí. Podceňování běžných onemocnění je daleko větší problém než koronavirus.

Panika kolem mexické chřipky vyústila jenom v to, že Česko nakoupilo 700 000 vakcín a 600 000 z nich by nakonec zůstalo nepoužitých, kdyby stát nenařídil povinně očkovat armádu. To bylo nějakých sto deset milionů korun vyhozených oknem. Oproti mexické chřipce má navíc nový koronavirus relativně nízkou letalitu, hovoří se o nějakých třech procentech.

Zkrátka a dobře, to nejhorší, co můžete v tuto chvíli udělat, je panikařit. A létat do čínské provincie Chu-pej, pochopitelně. Prostě si důkladně myjte ruce, zkuste se nestýkat s nemocně vypadajícími Číňany a všechno bude v pohodě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články