fb pixel Bezpečnostní rada státu: Přímé lety do Jižní Koreje zrušené, biatlon na Vysočině bez diváků – G.cz
Vyhledávání

Bezpečnostní rada státu: Přímé lety do Jižní Koreje zrušené, biatlon na Vysočině bez diváků

Zdroj: commons.wikimedia.org/wiki/File:Emergenza_coronavirus_(49496308758).jpg/File:Emergenza_coronavirus_(49496308758)

Koronavirus nepřestává rezonovat napříč společností. Aktuálně kvůli jeho šíření zasedala Bezpečnostní rada státu, která mimo jiné řešila pozastavení letů z italské Lombardie nebo z Jižní Koreje. Na pořadu dne byl i Světový pohár v biatlonu, který se má konat již tento týden na Vysočině. Jak to tedy dopadlo?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 2.3.2020, 10:32

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) novinářům již při svém příchodu do Strakovy akademie řekl, že on sám se kloní k přerušení letů z míst, odkud přijeli i první nakažení novým typem koronaviru do Česka. Bezpečnostní rada státu nakonec skutečně rozhodla o okamžitém pozastavení přímých letů mezi Českou republikou a Jižní Koreou, a to do odvolání. Je to stejné opatření, které vláda před časem zavedla v souvislosti s leteckými spojení z Číny.

U letů z Itálie, které má vláda v plánu také omezit, je situace poněkud složitější. Konkrétně se jedná o lety z Milána, Benátek a Boloni a vše se musí také řešit s Evopskou komisí. Podle ministra Karla Havlíčka lze využít výjimku pro evropské dopravce na pozastavení letů v případě "nepředvídatelných okolností" na dva týdny. Protože pravidla počítají s oznamovací podmínkou, ministerstvo už v této věci jedná.

České aerolinie ale na výsledky jednání nečekaly a přerušily svou linku do Soulu již ve čtvrtek. Fungovala tak další linka z Prahy do Soulu od Korean Air. Což se nyní změní.

Vývoj situace kolem koronaviru samozřejmě ovlivňuje i stávající chod ruzyňského letiště. Letiště Václava Havla již od minulého týdne vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. Itálie je u Čechů dlouhodobě oblíbenou destinací. Pražské letiště z těchto lokalit v loňském roce odbavilo více než 1, 46 milionu lidí.

Rada také rozhodla, že se Světový pohár v biatlonu uskuteční s ohledem na aktuální situaci bez diváků. Světový pohár se na Vysočině bude konat již tento týden od 5. do 8. března a na programu je celkem šest závodů. Organizátoři očekávali každý den 30.000 návštěvníků. A vstupenek bylo prodáno za 22 milionů korun. Tuto informaci před časem zveřejnil premiér Babiš. Pořadatelé poháru ale již dříve uvedli, že jsou připraveni řídit se pokyny státní správy ohledně opatření kvůli koronaviru.

Bezpečností rada státu zasedne opět ve středu v ranních hodinách, pokud si to situace nevyžádá jinak. Ve středu by se mělo jednat o osudu dalších sportovních akcí s větším počtem diváků. Například již v neděli se ve fotbalové lize hraje derby Slavia - Sparta, na které by mohlo dorazit 20 tisíc fanoušků. Tak uvidíme, jestli tento zápas dvou pražských „S“ fanoušci uvidí. A nebo jestli budou „v karanténě“ stejně jako jeden ze slávistických bafuňářů Jaroslav Tvrdík, který je v karanténě díky své návštěvě Číny. No, tak by si třeba alespoň nepřipadal tak sám…

Podobné články

Doporučujeme

Další články