fb pixel
Vyhledávání

Koronavirus a karanténa obchází Evropu. Ta se ode dneška týká také severu Itálie

Zdroj: Pixabay.com

Severní Itálie je ode dneška v karanténě. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na dokument, který v noci na neděli podepsal italský premiér Giuseppe Conte. Omezení pohybu se týká i velkých měst, uzavřena mají být i kulturní zařízení nebo sportoviště včetně lyžařských středisek. Itálie je v Evropě zemí, která je aktuálně nejhůře zasaženou nákazou koronavirem. Do italských Alp se k našemu smutku nějakou dobu nepodíváme.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 8.3.2020, 09:39

Koronavirus a karanténa. Dvě slova, která aktuálně děsí svět. Karanténu nejnověji pocítí Itálie, konkrétně hlavně její severní část. „Karanténa je držení osob nebo zvířat na izolovaném místě za účelem pozorování, zda se u nich projeví příznaky nějaké nemoci. Je užívána na lidech nebo nákladech, které přicházejí z regionů ohrožených epidemií.“ Tolik definice. Je skoro až ironií, že označení „karanténa“ pochází z italského slova quaranta (čtyřicet); označení období 40. dnů, po kterou byli na lodích izolováni nemocní, a to bez možnosti vrátit se ke břehu. Původně trvala třicet dní (trentino), ale pak došlo k rozšíření na čtyřicet (quarantino). Tuto proceduru aplikoval od 70. let 14. století také chorvatský Dubrovník, který se tak bránil proti moru. Stejný postup začaly o něco později využívat i Benátky, Janov, Pisa nebo Marseille. My to říkáme pořád – historie se prostě stále opakuje.

Jak to tedy bude?

Vyhláška nařizuje faktickou izolaci Lombardie, kde bylo zjištěno nejvíce případů nákazy, a také 14 dalších provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto (Benátsko), uvedla agentura TASS s odvoláním na místní média. Kromě toho se v celé zemi ruší sportovní akce a přerušuje činnost zábavných a kulturních zařízení, včetně divadel, muzeí a knihoven. Bary a restaurace musí zajistit minimálně metrovou vzdálenost mezi návštěvníky. Otvírací hodiny mají být omezeny od šesté ráno a do šesté večer. „Máme dva cíle: zastavit rozšíření nákazy a zabránit přetížení nemocničních zařízení,“ uvedl na mimořádní tiskové konferenci, která proběhla v noci na dnešek italcký premiér Conte.

Uzavřeny mají být podle agentury Reuters také lyžařské resorty nebo plavecké bazény. Zdravotníkům byla zrušena dovolená. Zhruba 60 milionům Italů nová oznámení vlády pravděpodobně ještě více změní a zkomplikuje běžný život poté, co se mnoha z nich dotkla už dřívější opatření jako celoplošné uzavření škol, uvedla agentura DPA.

Lidem v těchto oblastech je doporučeno, aby zůstávali co nejvíce doma. Pokud někdo zákaz poruší, hrozí mu až 3 měsíce ve vězení, píše BBC. Tato omezení by měla v Itálii trvat do 3. dubna.

Čeští občané, kteří jsou momentálně v severní Itálii v oblastech, na něž italská vláda uvalila karanténu, se mohou vrátit domů, uvedl na svém twittrovém účtu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V Itálii se podle dostupných údajů nakazilo téměř 6000 lidí. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podle úřadů mu podlehlo více než 230 lidí. Nás bude ale dále zajímat, jak je to s počty těch, kteří se již vyléčili. Tato informace je aktuálně hodně důležitá, protože se kromě koronaviru začíná šířit strach a panika. A proti nim bohužel asi karanténa není.

Podobné články

Doporučujeme

Další články