fb pixel Koronavirová krize srazila nájmy v Praze, může snížit i ceny bytů. Ale co, až bude zase dobře? – G.cz
Vyhledávání

Koronavirová krize srazila nájmy v Praze, může snížit i ceny bytů. Ale co, až bude zase dobře?

Zdroj: Lechlecha, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Zrekonstruovaný a nábytkem vybavený světlý byt 2+kk na Novém Městě za 14 tisíc měsíčně? Posledních pár let maximálně tak zbožné přání, nyní vinou koronavirové krize realita. Kvůli snížené poptávce a zaškrcení Airbnb je centrum Prahy plné volných bytů k pronájmu za pakatel. Ale na jak dlouho? A co se stane, až krize skončí?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.3.2020, 10:24

Potřebujete novou karanténu?

Pokud bydlíte v Praze v nájmu a dlouhodobě zvažujete změnu prostředí, teď je ta pravá chvíle! Ne, samozřejmě není - vy máte sedět doma na zadku v karanténě. Ale kdyby jí nebylo, pro shánění nového bydlení by nyní bylo v hlavním městě naprosto ideální prostředí. Vinou koronavirové krize odpadla lidem toužícím po životě v Praze největší překážka - a sice horentní sumy, které majitelé v posledních letech žádali za nájem.

Zvedl je především fenomén Airbnb, kvůli kterému bylo centrum Prahy v podstatě vybydlené. Byty na Malé Straně, na Hradčanské, Vinohradech a třeba i na Žižkově jejich vlastníci raději využívali na krátkodobý pronájem zahraničním turistům, než aby je k bydlení svěřili někomu, kdo v nich chtěl reálně žít.

Ale teď tady žádné turisty nemáme."Nájmy by mohly být dostupnější pro vzorné nájemníky s dobrou platební morálkou. Část majitelů se vrátí k dlouhodobým pronájmům a bude při výběru nájemníka opatrnější," řekl webu Extra.cz odborník na finance a trh s realitami Petr Staníček. Takže ano, znamená to, že brzy bude k mání obrovské množství zařízených, zrekonstruovaných, plně funkčních bytů prakticky všude, kde si zamanete a za ceny, o kterých se vám ani nesnilo. Jenže...

Jenže podle hlasů z realitních kanceláří se jedná o krátkodobý pokles, který nevydrží. Se zažehnáním koronavirové krize ceny zase naskočí a možná dokonce výš než dříve. Vše záleží na tom, jak dlouho pandemie potrvá a zda jejím výsledkem bude či nebude to, že lidé začnou více šetřit a méně cestovat.

Otázku také je, zda se celá situace projeví na cenách nových bytů k prodeji. Tam už se znalci vůbec neodvažují hádat, ačkoliv se shodují v tom, že v české metropoli byl už před krizí výrazný převis poptávky po bytech nad nabídkou, takže dlouhodobě výraznější snižování cen nových bytů neočekávají.

Podobné články

Doporučujeme

Další články