Vláda konečně něco otevře
Posledních 13 měsíců jsme tu žili v noční můře. Směli jsme v podstatě jen do práce a nakoupit. Ti rovnější z nás pak dokonce na fotbalový zápas mezi Slavií Praha a Leicesterem City FC, jenž sice skončil remízou, ale zároveň i prohrou, protože si na něj vyrazil například i Roman Prymula. Ten přitom ještě pár hodin před zápasem vyžadoval zpřísnění vládních opatření, a pak vyrazil na „fotbálek“. Tato doba je naštěstí za námi, protože od 12. dubna už vláda nehodlá prodlužovat nouzový stav, pokud to nebude krajně nutné. Sice nám bylo slíbeno, že po Velikonocích se bude očkovat 100 tisíc lidí denně, ale podle statistik vidíme, že se tak samozřejmě nestalo. Holt slibem nezarmoutíš. Na druhou stranu se můžete od pondělí těšit na spoustu věcí, které jste celý život brali jako samozřejmost, jenže kvůli covidu-19 jste o ně přišli. O co přesně půjde?
Nejdůležitější je zmínit, že koncem nouzového stavu skončí omezení cest mezi okresy a zákaz nočního vycházení, který byl stejně nelogický jako většina opatření vlády. Obchody a služby budou navíc moct fungovat až do 22 hodin. Každopádně ministr školství Plaga slíbil, že vrátí děti do škol, a to díky rotační výuce, což tedy znamená, že se děti budou ve školní docházce střídat. „Zároveň se do mateřských škol vrací i předškoláci, tedy poslední ročníky. K návratu k praktické výuce na vysokých školách by mělo dojít 19. dubna,“ řekl Plaga. Výuka na druhém stupni ZŠ bude i nadále dálková, zatímco žáci prvního stupně čeká návrat do škol.
V rámci prvního rozvolňování se kromě škol otevřou například také papírnictví a obchody s dětským oblečením a obuví, aby mohli rodiče bez problémů vybavit svoje děti, které následně pošlou do školy, vysvětlil na sociálních sítích vicepremiér Karel Havlíček (ANO). „A také čistírny a prádelny, farmářské trhy, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta. Právě schválená uvolnění ekonomických aktivit od 12. 4. 2021,“ napsal na twitteru Havlíček. Otázkou je, jestli dlouhou a náročnou zimu bez příjmů ještě některé z těchto provozoven vůbec přežily. Obzvlášť co se týče farmářských trhů, jež se konají venku a jsou tak mnohem méně nebezpečné než nakupování ovoce a zeleniny v supermarketech. Navíc se jedná o rostlinné a živočišné produkty, které jsou v mnohem lepší kvalitě. To bohužel panu Havlíčkovi zřejmě nikdo z poradců neprozradil, a tak museli lidé jezdit za farmáři na farmy nebo si vše nechat přivézt přes e-shopy.
Od 12. dubna se také dočkáme otevření zoologických a botanických zahrad, avšak pouze venkovních prostor. Ty budou lidé smět naplnit pouze do 20 procent kapacity. Právě zoologické zahrady utrpěly obrovské ztráty kvůli zákazu vstupu. Obrovský propad příjmů pocítila i ZOO Praha, která přišla o sumu přesahující 100 milionů korun, jak uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek. V Česku je přitom hned 29 zoologických zahrad s licencí, takže ztráty budou v rámci ČR mnohem vyšší.
Nově budou prý za určitých podmínek možné i návštěvy věznic. Navíc se budou moct setkávat lidé. Uvnitř to bude 10 lidí a venku 20. Od pondělí navíc bude možné provádět závěrečné zkoušky v autoškolách, protože jejich zákaz rovněž skončí s koncem nouzového stavu.
Co se týče dalšího rozvolňování, tak ke konci dubna by se měly začít otevírat provozovny služeb, obchody a zahrádky restaurací. Možná se v brzké době dočkáme i povolení sportovišť a dalších služeb, na něž jsme už dávno zapomněli.