Co soudružky a soudruhy popudilo?
Zarytou komunistku, která je řazena ke stalinistickému křídlu strany, rozpálila do ruda nově instalovaná informační deska na pomníku sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Intebrigády v pražské Bubenči.
Vášně vzbudil nový text, který byl slavnostně odhalen 21. srpna ve 14:35. Mělo to svou symboliku, neboť v tomto čase přesně před 50 lety Národní shromáždění odsoudilo invazi vojsk Varšavské smlouvy. Původně byla u sochy kontroverzního sovětského velitele deska s nápisem připomínající jeho hrdinné zásluhy při osvobozování Prahy dne 9. května 1945, nový text však připomíná události, které se už komunistům tolik nelíbí, a proti kterým brojí.
Nová deska dává světu ve třech jazycích (vedle češtiny, také rusky a anglicky) vědět o stinných momentech Koněvovy kariéry. A jelikož jich bylo více, je text delší než ten původní. Sovětský velitel se například v roce 1956 podílel na krvavém potlačení Maďarského povstání, dále měl významný post v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi a v nechvalně proslulém roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa, což ruské velvyslanectví v Praze popřelo. Tvůrci informační desky však tvrdí, že si informace nechali ověřit Vojenským historickým ústavem.
Text už navíc tak nevyzdvihuje to, že v roce 1945 Koněvův 1. ukrajinský front zachránil Prahu před zničením. Nový nápis uvádí věci na pravou míru. Sověti místo aby pomohli Pražskému povstání, zamířili nejprve na Berlín, a když pak do Prahy 9. května 1945 dorazili, žádné početnější jednotky nepřátel už zde nebyly. Těžké boje už byly svedeny předtím.
Proti přiblížení kontroverzní minulosti sovětského maršála přišli demonstrovat komunisté a příznivci Ruska. Ruské velvyslanectví i komunistická strana ostatně nesouhlasí s touto aktivitou dlouhodobě.
Duo Hrůza Semelová
Na akci dorazilo několik představitelů KSČM, vedle exposlankyně Marty Semelové (KSČM) tu nechyběl zastupitel Ivan Hrůza (KSČM). Protestovali proti přepisování historie a měli transparenty, které označovaly maršála Koněva za hrdinu. Co na akci svých spolustraníků asi říká předseda komunistů Vojtěch Filip, který přistupuje k dějinám obzvlášť zajímavě? Ti naši rudí jsou zkrátka celí nějací popletení...
Starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář (TOP 09) uvedl, že nikdo nerozporuje, že Rudá armáda 9. května 1945 do Prahy dorazila. Ohradili se pouze proti informaci, že maršál Koněv zachránil Prahu před zničením.
Už dříve se objevil také názor, že by měla být socha maršála odstraněna. Vedení městské části se však rozhodlo jít jinou cestou a využít pomník jako edukativní pomůcku, který bude lidem připomínat, co se v Evropě dělo. Záslužná myšlenka, kterou, jak vidno, ne všichni dokážou rozdýchat.
A zde se podívejte na galerii ze začátku okupace v roce 1968.