fb pixel Komisi pro kontrolu GIBS povede Ondráček: před volbou řečnil o lásce ke psům. Klaus ml. nazval jeho protikandidáta Ferjenčíka "šedesátikilovou máničkou" – G.cz
Vyhledávání

Komisi pro kontrolu GIBS povede Ondráček: před volbou řečnil o lásce ke psům. Klaus ml. nazval jeho protikandidáta Ferjenčíka "šedesátikilovou máničkou"

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Předsedou komise pro kontrolu činnosti GIBS bude Zdeněk Ondráček z KSČM. Poslanci měli ve druhé volbě na výběr ze tří možností; kromě Ondráčka jimi byli Zuzana Majerová Zahradníková z ODS a Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany. Tajné volbě předcházelo řečnění ve sněmovně, a to se tradičně neobešlo bez smutně humorných momentů. Dominik Feri na Facebooku upozornil, že Václav Klaus ml. nazval kolegu Ferjenčíka "šedesátikilovou máničkou".

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 2.3.2018, 12:47

Ošemetná volba

Kdo bude šéfem komise pro kontrolu činnosti GIBS, to je otázka, která české poslance pálila dlouhou dobu. Doposud byl jediným kandidátem Zdeněk Ondráček z KSČM, jehož problematická minulost vadila mnohým. Ve druhé volbě jej doplnili dva další kandidáti, Zuzana Majerová Zahradníková z ODS a Mikuláš Ferjenčík z Pirátů, do druhého kola postoupili Zahradníková a Ondráček. Sněmovna nakonec rozhodla, že komisi povede Ondráček, získal 79 hlasů, potřebných bylo 78.

Hlasování předcházelo rokování, a to pochopitelně přineslo několik zajímavých momentů. Václav Klaus mladší se například mírně opřel do Ferjenčíka kvůli jeho vzhledu.

"Volíme zase předsedu komise pro GIBS. Kandiduje mlátička Ondráček z KSČM, Zuzana Majerová z ODS a Mikuláš Ferjenčík z Pirátů. Václav Klaus mladší vystoupil a nazval Mikuláše Ferjenčíka šedesátikilovou máničkou. Soudit podle vzhledu, dobrá práce. To je panečku respekt ke kolegům. Chtěl jsem volit zástupkyni ODS, díky Klausovi budu volit piráta," napsal na Facebook poslanec Dominik Feri.

Služba vlasti spojená s koníčkem

Ondráček, který si před volbou vzal slovo a kvůli jehož problematické minulosti se volba protahuje už od prosince, řečnil ze všech nejdéle. Jeho angažmá v potlačování protirežimních demonstrací před listopadem 1989 bylo trnem v oku mnoha jeho sněmovním kolegům, a tak se komunistický poslanec snažil obhájit.

Ke svému působení u SNB Ondráček řekl například to, že pro něj šlo o kombinaci služby vlasti a jeho velké záliby v kynologii. "Nevím, zda láska ke psům patří do snad až příliš dlouhého projevu na půdě sněmovny. Taky je otázkou, k čemu ti psi tehdy sloužili," komentoval posléze Ondráčkův projev ministr zahraničních věcí Martin Stropnický.

Spolustraníka se podivným způsobem zastal šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. „Vy jste snad za toho minulého režimu nikdo nepracovali? Nehrajte tady na čistotu,“ prohlásil. „Všichni jsme za minulého režimu chodili do práce, ale hovořit o tom, že ten, který se podílel na represích, je na stejné úrovni jako profesoři nebo učitelé, to přece není možné,“ reagoval trefně Marek Výborný z KDU-ČSL.

No nedá se nic dělat. Je dobojováno, jak se říká.

A tady se podívejte na 5 nejznámějších českých mlátiček.

Podobné články

Doporučujeme

Další články