fb pixel Komiks na víkend: Původní Želvy Ninja - hit devadesátek v drsnější verzi – G.cz
Vyhledávání

Komiks na víkend: Původní Želvy Ninja - hit devadesátek v drsnější verzi

Že už máte zmutovaných želv, co ovládají bojové umění, plné zuby? Tohle opáčko vám je představí, jak je neznáte. Drsnější a neotesanější.

Václav Rybář
Václav Rybář 19.7.2015, 10:00

Zaplatili jste už letos daně? Možná vám dokonce finančák něco vrátil. Přesně to se v roce 1984 stalo Kevinu Eastmanovi a Peteru Lairdovi. A tak se rozhodli, že dají dolar k dolaru a vydají si v malém nákladu vlastní komiks, který si trochu bude utahovat ze všech osmdesátkových trendů, jako je třeba temný New Yorku z komiksů jako Daredevil, hrozba radiace a následných mutací jako z Godzilly, hlášky o tom, co všechno žije v newyorské kanalizaci a samozřejmě i posedlost kung-fu filmy z Asie.

A tak vznikl komiks, který všechno smíchal už v názvu - Teenage Mutant Ninja Turtles. Laird a Eastman si ho vydali sami na nepříliš kvalitní papír a úspěšně ho zpropagovali na komiksovém veletrhu. Po prvním čísle se jen zaprášilo a z ninja želv se staly hvězdy.

Málokdo tuší, že tohle první vydání, a spolu s ním osmnáct dalších, se nese v dost odlišném tónu, než sešity začínající devatenáctkou. To už se totiž Želvy dostaly do mainstreamu a začaly prodávat opravdu slušné náklady. A jejich duchovní otcové přistoupili k několika změnám, které si možná pamatujete i z animovaného seriálu, který byl u nás extrémně úspěšný.

Novější Želvy byly usměvavější, charakternější a na rozdíl od originálu byly např. odlišeny barevnými páskami (v původním komiksu mají všichni stejnou červenou pásku přes oči). Staly se z nich velcí slušňáci, co nepřátele rozhodně nezabíjejí ani nemrzačí. Baští pizzu, chovají se jako správní teenageři a dovádějí s reportérkou April O´Neilovou. První vydání ovšem kreslí trochu jiný obrázek.

Díky vydavatelství Comics Centrum se teď můžete do želví prehistorie vydat, protože první komiksy Lairda a Eastmana nedávno vyšly v české verzi s parádním tiskem a v cestování nakloněném formátu.

Je to book, který zhltnete během dvou, tří hodinek, ale zároveň vám doplní hodně mezer. V několika příbězích poznáte nejen genezi Želv a Třísky, ale setkáte se i s původní April (je to programátorka, nikoliv reportérka a je dost od rány), ale také s krvežíznivým Caseym. Především ale s Leonardem, Donatellem, Michelangelem a Rafaelem, kteří nejdou pro ostré slovo a ostrou hvězdici daleko. Nepřátele trhají na kusy a neberou si servítky, možná i proto je tenhle komiks přístupný až od patnácti let.

Kresba je o dost jiná, než si ji pamatujete. Žádné přátelsky zaoblené hrany, ale naopak ostré črty, křiklavé přechody světla a stínu a skoro až noirová atmosféra. Na dialozích je trochu poznat, že první Želvy vznikaly na koleně a byl to spíš fandovský projekt, ale samotný nápad byl nosný a Eastman s Lairdem na chatrnou premisu postupem času navěsili zajímavé postavy i podzápletky.

A i když zrovna děj vázne, o akčních scénách se to rozhodně říct nedá. Bitky, přestřelky a honičky jsou zachyceny s patřičnou kinetikou a adrenalin se přelévá z panelu na panel. Mírně neotesanému kouzlu prvních Želv tak snadno propadnete a na poslední stránce budete smutní, že jste v kanalizaci Velkého jablka nemohli strávit trochu víc času. Tím spíš, když poslední stránka naznačuje velké věci.

Pro někoho může být tohle retro návratem do dětství, pro někoho nečekaným objevem jiné, temnější stránky oblíbených hrdinů. A kdo poznal Želvy až v animáku z produkce Michaela Baye (na dvojce už se pracuje), ten si může jednoduše rozšířit obzory.

Želvy ninja: Menu číslo 1
Na stránkách Comics Centrum se slevou za pouhých 175 Kč

A jestli vás zajímají další komiksy, přečtěte si pár sobotních tipů od Adama. Třeba na samurajského králíka Usagiho!

Podobné články

Doporučujeme

Další články