fb pixel KOMENTÁŘ: Velký pátek bez otevřených obchodů aneb nepoučitelná vláda znovu zasahuje – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Velký pátek bez otevřených obchodů aneb nepoučitelná vláda znovu zasahuje

Zdroj: profimedia.cz

Pokud jste si mysleli, že se vláda za uplynulý rok něco naučila a v něčem se přiučila, tak jste na omylu. Po předchozích pokusech zavírat v neděli obchody, což zapříčinilo fronty na benzinových pumpách a prodejnách na nádražích a letištích, se totiž vláda rozhodla zavřít téměř všechny provozovny na Velký pátek. Zelený čtvrtek tak tímto můžeme oficiálně přejmenovat na Šílený čtvrtek.

Martin Miko
Martin Miko 30.3.2021, 10:27

Velký pátek bez otevřených obchodů nikomu nepomůže

Také se vám zdá, že se vláda chová mnohdy naprosto nelogicky, a když se její kroky ukážou jako špatné, tak na ně za rok zapomene a podnikne je znovu? Jedním z prvních nesmyslů je uzavírání lidí do obcí a okresů, jež způsobuje akorát to, že se často potkávají na malém prostranství, čímž zvyšují potenciální riziko nákazy. Kdyby se takto rozhodla vláda o uzavření alespoň v rámci krajů, tak by to alespoň trochu dávalo smysl. Navíc se tím akorát zbytečně zaměstnávají policisté, kteří by v těchto měsících byli mnohem potřebnější jinde než na dálnicích mezi okresy při kontrolování čestných prohlášení. Nyní ovšem vláda opět „zaperlila“, když se rozhodla zavřít na Velký pátek všechny obchody.

Zavřít na Velký pátek přitom nebylo v předchozích letech běžné. Během velikonočních svátků se zavíraly pouze prodejny na Velikonoční pondělí, a to pouze ty, které byly větší než 200 metrů čtverečních. Tímto stupidním rozhodnutím způsobí vláda akorát to, že se lidé nahromadí do všech obchodů na Zelený čtvrtek. Všude budou fronty a plné obchody, takže klesající statistiky v počtu nakažených kvůli hloupému nápadu opět porostou. Rozhodlo se tak na základě platného usnesení vlády, které nerozlišuje svátky, nýbrž nařizuje zákaz maloobchodního prodeje během státních svátků, a to bez výjimky. Cílem vlády by mělo být naopak co nejvíce zvýšit otevírací dobu všech obchodů, restaurací a dalších otevřených provozoven tak, aby se lidé co nejméně potkávali, a tím pádem i méně šířili covid-19 mezi sebou.

A jak to místo toho bude vypadat v tento Velký pátek? Vše začne už ve čtvrtek odpoledne, když se všichni odpoledne po práci nacpou do obchodů, aby nakoupili na Velikonoce. Ti, kteří na to ve čtvrtek zapomenou nebo budou muset být déle v práci, si budou muset poradit v pátek tím způsobem, že budou muset navštívit benzinovou pumpu nebo nádražní prodejnu. Podobně se zachovají i lidé, kterým například dojdou cigarety. Jen si vzpomeňme na doby, kdy byl zakázán nedělní prodej v obchodech. Benzínky a večerky na letištích byly během prvního víkendu vyprodané a navíc se zde tvořily stometrové fronty. Na tohle už naši ministři očividně zapomněli, i když to není tak dávno, co se tak dělo. Od té doby uplynulo pouhých 5 měsíců.

Ministr Havlíček sice po pondělním jednání řekl, že se situace lepší, ale musíme být stále zodpovědní kvůli rostoucím číslům v okolních státech. Ale tohle rozhodnutí jako příliš obezřetné nepřijde nikomu. Umělé zvyšování koncentrace lidí v obchodech je naopak velmi nezodpovědné a neobezřetné. Po Velikonocích se pak od členů vlády možná dozvíme, jak jsme nezodpovědní, protože jsme všichni šli ve čtvrtek do obchodů.

Ano, je pravdou, že jeden den se zavřenými obchody bychom měli přežít, ale na druhou stranu proč se v těchto dobách uměle vytvářejí fronty a barikády pro lidi, kteří jsou už tak víc než dlouhou dobu omezovaní v podstatě ve všech základních svobodách a právech. Vláda se pak nemůže divit, že není důvěryhodná, a že hnutí ANO s ČSSD ztrácí preference. Místo řešení těchto problémů nám sociální demokraté vypráví o tom, jak zkrátí pracovní dobu, a Babiš nás pro změnu straší tím, že nám sem Piráti přinesou migranty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články