fb pixel KOMENTÁŘ: Koronavirus nebo čínská chřipka? Mentální gymnastika českého facebooku – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Koronavirus nebo čínská chřipka? Mentální gymnastika českého facebooku

Zdroj: public domain

Na českém Facebooku se rozjela zuřivá debata o tom, jestli by se náhodou nemělo koronaviru říkat čínská chřipka. Jedna spravedlivě rozhořčená skupina je ráda, že to “konečně někdo řekl tak, jak to je”, druhá skupina se křižuje a mumlá něco o rasismu.

Jan Studnička
Jan Studnička 24.3.2020, 11:40

Pojďme si na ně ukázat!

Zatímco doktoři doslova s nasazením vlastního života bojují proti největší hrozbě, které Česko čelilo za několik dekád, jestli vůbec někdy, my ostatní děláme polovtipné memes, snažíme se neprskat na prodavačky, s překvapením zjišťujeme, že nakonec nejsme alkoholici, zlepšujeme se v dělání těstovin, někteří z nás zuřivě šijí další roušky a já třeba desátý den v izolaci musím uznat, že Glee nejsou vůbec tak špatné, jak jsem si myslel. Napotřetí.

Kromě boje s virem ale česká společnost vede paralelně ještě boj politický. Opozice střílí do vlády pro její neschopnost zařídit ochranné pomůcky, vládní koalice a především pak ANO s Andrejem Babišem v čele dělají všechno proto, aby to vypadalo, že má vláda s krizovým štábem všechno pod kontrolou a jenom díky nim a prezidentovi Zemanovi se podařilo vyjednat pomoc z Číny.

Čína je v tomhle politickém sporu extrémně důležitá, protože mnoho lidí ji vidí jako hlavního viníka smrtící pandemie. Zvěsti říkají, že první pacient se ve Wu-chanu objevil už někdy koncem listopadu, že Čína zatajovala závažnost situace, nedokázala zabránit tomu, aby se její občané na oslavu nového roku nerozletěli do celého světa, třeba do Itálie mimochodem, a zavedla karanténní opatření zoufale pozdě.

Velice spravedlivě jsou pak lidé nepříjemně zaskočeni, když zjistí, že zatímco my jsme poslali do Číny ochranné pomůcky, oni nám lékařské zboží naopak prodávají za vysoké ceny, přestože se na šíření nemoci aktivně podíleli, a ještě mají tu drzost požadovat za to politické výhody. A to ani nemluvíme o tom, že doma spíchnuté roušky jsou efektivnější než většina toho, co se z Číny dovezlo, a rychlotesty, které měly koronavirus odhalit, chybují až v osmdesáti procentech případů.

V takovou chvíli chce samozřejmě naštvaný člověk označit viníka, takže se nám po facebooku rozjel typ příspěvků, jejichž leitmotiv je vždycky stejný: “Označujme věci pravými jmény, není to koronavirus nebo COVID-19, je to ČÍNSKÁ CHŘIPKA!” Není těžké naskočit na tenhle hypetrain, všichni víme, jak je extrémně uspokojivé postavit se na “správnou” stranu barikády a křičet hejty směrem k protivníkovi. Jenže…

Šikmé oči nejsou symptom

Ne jen voliči ANO a Zemana si ale u toho klepají na čelo. “Čemu pomůže označení čínská chřipka?” ptají se. A mají pravdu, že označení nepomůže tak nějak ničemu, nemoc už jméno má, je to COVID-19. Navíc tenhle konkrétní koronavirus nenese moc čínských znaků (pun not intended), Wu-chan má poměrně nízkou hustotu zalidnění a nechutné věci se jí po celé Asii. Kamil Fila třeba na facebooku upozorňuje, že “Problém je v globalizovanosti světa, ne v původu viru.” A dodává, že kdyby virus vznikl v USA, rozšíří se kvůli větší propojenosti s Amerikou a jejich zoufalému zdravotnímu systému ještě rychleji.

I z tady těchto důvodů pak vidí spousta komentátorů označení “čínská chřipka” jako nebezpečný rasismus. Což může působit jako solidní mentální gymnastika, ale je třeba si uvědomit, že Světová zdravotnická organizace podobná označení nepoužívá právě proto, že vyvolává vlny rasismu po světě. Před třemi týdny v Londýně napadli asijského studenta. Byl ze Singapuru. Ve Spojených státech, kde se mimochodem virus běžně označuje jako “Wuhan flu” se množí případy verbálního napadání Asiatů, zákazů vstupu do obchodu pro kohokoli, kdo má šikmé oči, a podobně. Pro Američany tedy není vlna rasismu spojená s infekčními chorobami nic nového, v roce 2003 si prošli něčím podobným se SARSem a v devatenáctém století se žlutou zimnicí. Ostatně, “čínská chřipka” zní jako něco, co vypadlo z roku 1886, že?

Chápu, že spousta z vás je naštvaných na čínský totalitní režim, který se podílel na šíření viru a dost možná může za obě dosavadní ohniska ve světě - provincii Chu-pej a severní Itálii. Ale zkusme při vymýšlení nového supercool jména pro smrtící virus neobviňovat miliardu nevinných lidí. Jestli vážně musíme tímhle názvem ukázat prstem na Čínu, pojďme viru říkat “lidově demokratická chřipka” nebo “chřikomunismus”. Stejně jako komunismus je ostatně COVID-19 beztřídní, populární hlavně u důchodců a když ho nezaříznete včas, nechá za sebou hromady mrtvých.

Podobné články

Doporučujeme

Další články