fb pixel KOMENTÁŘ: Ještě sociálnější stát, než jsme mysleli. Česko po 10 letech ruší karenční dobu. Zaměstnaní jasájí, na živnostníky se dál kašle – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Ještě sociálnější stát, než jsme mysleli. Česko po 10 letech ruší karenční dobu. Zaměstnaní jasájí, na živnostníky se dál kašle

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Nemocným nebo simulujícím zaměstnancům se blýská na lepší časy. Od 1. července se totiž ruší karenční doba, což v překladu znamená, že získají náhradu výdělku i za první tři dny nemoci. Stane se tak po dlouhých deseti letech. Jak k tomu všemu ale přijdou živnostníci, kteří si mohou také dobrovolně platit nemocenské pojištění? V podstatě nijak.

Martin Miko
Martin Miko 1.7.2019, 11:57

Další výhoda pro zaměstnance

Na české zaměstnance se opět usmálo štěstí, samozřejmě na úkor zaměstnavatelů. Díky vládě se totiž dočkali zrušení karenční doby, takže první tři dny nemoci budou mít podle zákona proplacené 60 procenty ze mzdy. Stane se tak přesně po deseti letech od doby, kdy byla karenční doba zavedena. A samozřejmě to nebude zdarma, protože se v souvislosti s těmito změnami sníží sazba nemocenských odvodů z 2,3 na 2,1 procent. To se rovněž týká i živnostníků, kteří budou při minimálním dobrovolném pojistném zaplatí místo 138 už „jen“ 126 korun.

Živnostníkům se dobrovolně platit nemocenské pojištění nevyplatí, takže se nemůžeme divit tomu, že si jej platí pouze desetina všech osob samostatně výdělečně činných v této zemi. Zatímco zaměstnanci dostávají náhradu mzdy od 1. července už od prvního dne nemoci, OSVČ si musí počkat 15 dnů na nemocenské, a pak teprve mají nárok na nemocenské dávky, které při minimálním měsíčním pojistném, tedy 126 Kč, činí zhruba sto korun za den. Být nemocným OSVČ se logicky nevyplatí, obzvlášť když nejčastější délka nemocenské trvá mezi 8 až 14 dny. Takže je vlastně pro českého živnostníka nelogické si jej platit.

Stát z nás chce mít zaměstnance s jistotami a perspektivou, tudíž zrušení karenční doby je nasnadě. Karenční dobu se podařilo zrušit vládnoucí ČSSD v čele s Janou Maláčovou, která tento nápad hodnotí pozitivně a plně jej prosazovala od samého začátku. Opozici se nápad samozřejmě nelíbí, protože se jedná o další plýtvání veřejných financí a navíc je tu možnost zaměstnanců této „výhody“ zneužívat ve svůj prospěch. Logicky přibyde více krátkodobě nemocných, což vzhledem k současným nedostatkům zaměstnanců rozhodně nebude dobré pro firmy a zaměstnavatele. Odborářům se tato novela líbí a tvrdí, že lidé přestanou mít strach z toho být nemocní. První tři neplacené dny totiž působily jako jakýsi strašák pro zaměstnance, kteří nechtěli přijít o peníze.

Zaměstnavatelé na tom nebudou tratní, protože získají kompenzaci a dokonce na tom ušetří. Zrušení karenční doby bude podle výpočtů vlády stát veřejný rozpočet v příštím roce 3 miliardy korun. Diskutuje se ale o tom, že by tato suma mohla být mnohem vyšší. Lidé si totiž doposud raději brali dovolenou, sick day nebo homeoffice, aby nepřicházeli o peníze. Čas ukáže, kolik nás to bude stát.

Na živnostníky se prostě tak trochu kašle. Asi by zasloužili vymyslet nějaký lepší a propracovanější nemocenský systém. Ten současný je pro ně absolutně neefektivní, takže si nemocenské pojištění neplatí. Místo živnostníků se nicméně řeší pouze to, jak pomáhat zaměstnancům, nezaměstnaným a líným lidem na dávkách, což vzhledem k tomu, že v Česku žije přes milion OSVČ, nedává smysl. Ale co v Česku poslední dobou smysl dává, že?!

A když už jsme to nakousli, podívejte se, kdo vlastně stojí za všemi těmi velkými demonstracemi pro vládě Andreje Babiše.

Podobné články

Doporučujeme

Další články