Vláda Andreje Babiše přidá těsně před volbami důchodcům nad rámec zákonného navýšení důchodů. Nelze vyloučit druhé rouškovné, které by mohlo činit až 7 500 korun. Státní rozpočet by to vyšlo na 23 miliard korun. Vláda by se bonusové peníze zavázala důchodcům vyplatit zřejmě v září, tedy měsíc před volbami. Pravděpodobněji půjde o přidání k běžnému měsíčnímu důchodu. Možná je i kombinace obojího.
Jako realistická se jeví varianta přidání důchodcům minimálně 500 korun měsíčně ke každé penzi. Tak, aby i příští rok navýšení důchodů činilo průměrně kolem jednoho tisíce korun. Bylo tomu tak v letech předcházejících i v roce letošním. Přidávání nad rámec valorizace považuje za hotovou věc podle svého aktuálního vyjádření jak premiér Andrej Babiš, tak ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Oba politici, resp. jejich strany si před volbami potřebují naklonit právě početnou skupinu důchodců, jejíž voličská přízeň může vládním stranám rozhodujícím způsobem vylepšit volební výsledek.
Bez navyšování nad rámec valorizace totiž pandemie v příštím roce dolehne i na starobní důchodce. Dle zákona se mají dočkat výrazně slabšího růstu důchodu, než jakého se dočkávali po čtyři léta, v období 2018 až 2021. V porovnání s nárůstem z let 2019 až 2021 by měl být zákonný nárůst příští rok jen ani ne poloviční, jak zachycuje tabulka níže.
Jak rostly důchody a jak by měly růst podle valorizace
Důchody by dle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové měly v příštím roce vzrůst v souladu s valorizací průměrně jen o 416 korun. Počítá s tím scénář vývoje, s nímž nyní její resort pracuje. Podle Konvergenčního programu, který tento týden v pondělí schválila vláda, by důchody v příštím roce měly vzrůst o 450 korun. To tedy znamená, že důchodci musí podle zákona počítat s výrazně nižším nárůstem penzí, než na jaký si v uplynulých letech zvykli. Právě proto vláda přijde s nějakým dodatečným dárečkem. Učiní tak těsně před volbami, aby opozice již neměla možnost takové přidávání delší dobu torpédovat, a zároveň aby důchodci na dárek do voleb nezapomněli.
Důchody se podle zákona zvyšují o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd za sledované období. Mzdy však kvůli pandemii neporostou, resp. porostou pomaleji než před ní. Navíc zrušení superhrubé mzdy snižuje zaměstnancům daň ze mzdy, takže své zaměstnavatele tolik netlačí na navýšení mzdy. Což jen vytváří další tlak, jenž způsobuje, a ještě způsobí pomalejší růst mezd – a tedy i starobních důchodů.
Co se týče cen, ty by měly letos růst pomaleji než loni. A to i ty, jimž čelí domácnosti důchodců. V uplynulém roce totiž rostly ceny, jimž čelí důchodci, rychleji než ceny, kterým čelí společnost jako celek.