fb pixel Kim Jo-čong, žena, která možná ovládne Severní Koreu a možná jí už vládne – G.cz
Vyhledávání

Kim Jo-čong, žena, která možná ovládne Severní Koreu a možná jí už vládne

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Kim Jo-čong je sestra současného diktátora Kim Čong-una a skrz něj má nad silně izolovanou zemí velký vliv. Takže když se proslechlo, že Čong-un se po zpackané operaci jen těžko zotavuje, oči celého světa se upřely na ni - na čistokrevnou Kim a možnou dědičku trůnu. V Severní Koreji ale není nikdy nic takhle jednoduché.

Jan Studnička
Jan Studnička 27.4.2020, 11:28

Soudružka Kim Jo-čong

Mladá Kim sdílela velkou část svého osudu se svým bratrem. Stejně jako on je ona přímým potomkem vládnoucí linie Kimů, takže i ona zdědila spoustu magických schopností, nechodí na velkou a při jejím narození se objevila dvojitá duha. Oba sourozenci spolu mimochodem pod falešnými jmény studovali ve Švýcarsku, aby získali formální západní vzdělání a trochu se vyblbli, než je povinnost (a kometa) zavolá domů.

Od nástupu Kim Čong-una funguje jeho sestra jako jeden z jeho nedůvěrnějších poradců a v posledních letech je dokonce označována za č. 2 celého režimu. Zajímavým detailem je i to, že předchozím “číslem 2” byl Choe Ryong-hae, tajemník vládnoucí Korejské strany práce. A právě s jeho synem je Kim Jo-čong vdaná a mají spolu dvě děti. Jedno se narodilo v roce 2015, to druhé o tři roky později.

Ať už tedy náhodou nebo čistě účelně, Jo-čong po léta konsoliduje politickou sílu dvou nejsilnějších rodin režimu. A v posledních letech její vliv ještě zesílil. Právě ona je jedním z hlavních faktorů, které diktátora Kim Čong-una dotlačil k čilejší komunikaci se západem. Účast země na olympiádě v Jižní Koreji je z velké části připisována jí, taky se tam jako čestný host objevila. Na stejné tribuně s viceprezidentem Spojených států Mikem Pencem. Kimovo přátelství s bývalou hvězdou NBA Dennisem Rodmanem je podle všeho taky její práce a v setkání s Donaldem Trumpem má taky prsty.

Ostatně osobní poděkování americkému prezidentovi nepřišlo od režimu, ale přímo od ní. Podle jihokorejských expertů už jenom to, že může na mezinárodní úrovni komunikovat s jinými státníky takhle osobním tónem, značí velký vliv ve Straně práce.

A to nás přivádí do současnosti.

Dědička trůnu

S těžkým infarktem, kterým Kim Čong-un pravděpodobně před několika týdny prodělal a jeho těžkou cestou za zotavením se začalo spekulovat o možném nástupci pomyslného severokorejského trůnu. Jo-čong jako přímý potomek Kim Ir-sena a navíc osoba s ohromnou mocí je logicky první, kdo přijde na mysl.

Ostatně, zatímco se diktátor sbírá z postele, Jo-čong podle všeho vesele vládne. Protlačila přes politbyro několik zákonů, posouvá mezinárodní diplomacii, zkrátka všechno, co by měl takový správný absolutistický vládce dělat.

Odborníci se přou, jak by její nástup k moci vypadal. Její pro západní tendence napovídají, že by s ní mohla být rozumná řeč, ale něco takového se před nástupem Kim Čong-una do úřadu říkalo také a teď se podívejte - popravy protiletadlovým dělem. Možná, že by mohla být trochu komunikativnější než předchozí vládci, ale reálně nikdo nečeká větší změnu režimu.

Severní Korea je totiž ten nejtoxičtější možný mix mezi absolutistickou monarchií a tvrdým komunismem, takže ve hře jsou vždycky další mocné postavy, které po vás půjdou, pokud vycítí slabost. A kdyby se Jo-čong pokusila “zahrát Gorbačova”, známka slabosti by to pro spoustu představitelů vojenského režimu určitě byla.

Navíc nesmíme zapomenout jednu věc, Severní Korea je hluboce sexistická země. Až násilně sexistická, řekněme. Většina expertů se shoduje na tom, že mít ženu za svrchovaného vůdce pro většinu režimu vůbec nepřipadá v úvahu. Nejvýhodnější pozice pro drahou Kim Jo-čong je tedy šedá eminence, věčné číslo 2. Ale jakmile Kim Čong-un oficiálně padne, je dost dobře možné, že ona půjde ke dnu s ním.

Podobné články

Doporučujeme

Další články