fb pixel Když ne Oscar, tak aspoň Lev! Nabarvené ptáče se o titul Nejlepší český film roku 2019 utká s Vlastníky i Staříky – G.cz
Vyhledávání

Když ne Oscar, tak aspoň Lev! Nabarvené ptáče se o titul Nejlepší český film roku 2019 utká s Vlastníky i Staříky

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Už po sedmadvacáté rozdá Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) ceny Český lev. Stane se tak již tradičně v Rudolfinu, a sice 7. března. Mezi letošními nominovanými je dle očekávání Marhoulovo historické veledrama Nabarvené ptáče, ale také "komedie století" Vlastníci, road movie Staříci, komorní thriller Tiché doteky či druhý režijní počin Herce Jiřího Mádla Na střeše.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 15.1.2020, 11:07

Češi Čechům!

Před několika dny odtajnila Americká filmová akademie letošní nominované na Oscary, mezi které se na základě předběžných užších výběrů mohly dostat hned dvě česká želízka; studentský animovaný snímek Dcera, kterému se to podařilo, a historické drama Václava Marhopula Nabarvené ptáče, které, ač na mezinárodních festivalech sklidilo bouřlivé ohlasy, nakonec o zlatého plešouna v kategorii Nejlepší mezinárodní film bojovat nebude. Ale nevadí!

Pořád máme Českou filmovou a televizní akademii a její České lvy. Rybníček je to sice malý, ale zato náš! Začátkem března si tak křišťálové trofeje z pražského Rudolfina odnesou tvůrci některých z následujících nominovaných filmů:

NEJLEPŠÍ FILM
Na střeše
Nabarvené ptáče
Staříci
Tiché doteky
Vlastníci

NEJLEPŠÍ REŽIE
Jiří Mádl - Na střeše
Václav Marhoul - Nabarvené ptáče
Martin Dušek, Ondřej Provazník - Vlastníci
Michal Hogenauer - Tiché doteky
Jiří Havelka - Vlastníci

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
Jenovéfa Boková - Karel, já a ty
Iva Janžurová - Teroristka
Eliška Křenková - Tiché doteky
Dagmar Havlová - Vlastníci
Tereza Ramba - Vlastníci

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI
Alois Švehlík - Na střeše
Petr Kotlár - Nabarvené ptáče
Hynek Čermák - Národní třída
Jiří Schmitzer - Staříci
Jiří Lábus - Vlastníci

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
Anna Geislerová - Amnestie
Jitka Čvančarová - Nabarvené ptáče
Kateřina Janečková - Národní třída
Klára Melíšková - Vlastníci
Pavla Tomicová - Vlastníci

Kompletní přehled nominovaných najdete na oficiálních stránkách ČFTA. V technických kategoriích řadu nominací posbíral Skleněný pokoj Julia Ševčíka. Ševčík má na kontě držitele rekordních 12 Českých lvů, životopisného Masaryka. Že si za vpravdě příšernou romanci odehrávající se v kulisách nejslavnější brněnské architektonické památky vysloužil i tentokrát tolik možností vyhrát sošku, to je vlastně celkem zasloužené. Skleněný pokoj je totiž opravdu velmi hezkou a drahou virtuální 3D prohlídkou vily Tugendhat, ale nic víc.

No, to jsme odbočili. Jak to celé dopadne, to budeme moci sledovat z pohodlí našich prosezených gaučů díky přímému přenosu galavečera na ČT 1. O měsíc dříve budou rovněž uděleny Ceny české filmové kritiky, menší, leč o něco hodnotnější ocenění (bez pardonu, ČFTA), a to v Divadle Archa. I zde mezi nominovanými figuruje Nabarvené ptáče, největší počet šancí zabodovat tady ale mají filmy Staříci a Vlastníci. Sledovat Ceny české filmové kritiky bude možno1. února 2020 na ČT Art.

Podobné články

Doporučujeme

Další články