fb pixel Nejlepší česká komedie za poslední roky? Havelkův debut Vlastníci nabízí dobře napsaný vhled do schůze SVJ – G.cz
Vyhledávání

Nejlepší česká komedie za poslední roky? Havelkův debut Vlastníci nabízí dobře napsaný vhled do schůze SVJ

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Byli jste někdy na schůzi SVJ? Pokud ano, rozhodně by vám neměla ujít nová česká komedie/drama Vlastníci. A pokud ne, měli byste si na filmový režijní debut herce Jiřího Havelky zajít tím spíš. Alespoň tak velmi dobře hodnocenou novinku popisují čeští kritici v prvních ohlasech.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.11.2019, 07:30

Drama ze života

Paní Zahrádková (Tereza Voříšková) s manželem (Vojta Kotek) idealisticky chtějí, aby společnými silami dům zachránili. Novomanželé Bernáškovi (Jiří Černý, Maria Sawa) se s nadšením připojují. Paní Roubíčková (Klára Melíšková) pedantsky kontroluje řádný průběh schůze. Paní Horvátová (Dagmar Havlová) všechno iniciativně komentuje. Naivní pan Švec (David Novotný) zastupuje svojí maminku. Paní Procházková (Pavla Tomicová) s panem Novákem (Ondřej Malý) hledá způsoby jak zhodnotit svůj majetek. Pan Nitranský (Andrej Polák) touží po půdě v domě a pan Kubát (Jiří Lábus) důsledně sabotuje jakékoliv rozhodnutí. A v pozadí číhají bratři Čermákovi (Kryštof Hádek, Stanislav Majer), jen starý pan profesor Sokol (Ladislav Trojan) zatím nic nekomentuje.

Taková je premisa nové české komedie/dramatu Vlastníci. Konverzační debut herce a zatím jen divadelního režiséra Jiřího Havelky si po první ohlasech drží hodně vysoké hodnocení na ČSFD - 84 %. Kritici nešetří superlativy - výborně napsané, věrohodné, přesné, nejlepší česká komedie od dob Buriana.

Nemáme důvod této chvále nevěřit. Vlastníci totiž vycházejí z divadelního představení skupiny Vosto5 Společenstvo vlastníků, které je k vidění už druhým rokem, přesto bývá vždy beznadějně vyprodáno. I to pochopitelně režíroval Havelka, který s Vosto5 dlouhodobě spolupracuje a téměř vždy je to záruka kvality.

Jak ale víme, co funguje na divadle, to nemusí vždy pracovat na stříbrném plátně. V případě Vlastníků se ale zdá, to hlavní, co je pro žánrový film tohoto typu třeba, tedy kvalitní scénář s dobře napsanými dialogy, se podařilo a všechno ostatní je vlastně druhotné. Příjemné herecké obsazení - Melíšková, Malý, Lábus, Havlová, Voříšková, Hádek a další - je zárukou, že film má ambice oslovit rozmanitou sortu lidí, i když téma napovídá opak. Pro ty, kteří mají co do činění se SVJ, je to zřejmě přímo povinnost, pro ostatní zajímavý kousek, u kterého se podle všeho královsky pobaví. Premiéra snímku je 21. listopadu.

A tady si přečtěte recenzi na slovenský snímek Amnestie, který se točí kolem (ne)slavné vzpoury v Leopoldově.

Podobné články

Doporučujeme

Další články